Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Porady dotyczące ochrony stóp w pracach budowlanych

07.07.2022 16:59 | 0 komentarzy | 1 214 odsłona | red

Materiał promocyjny

Minęły już czasy kiedy nikt nie zwracał uwagi na bezpieczeństwo podczas wykonywania prac budowlanych. Obecnie prawo nakazuje pracodawcy zabezpieczyć swoich pracowników pracujących na budowie przez właściwy dobór ubrania roboczego, a pracownik ma obowiązek używać odzieży ochronnej w taki sposób, aby faktycznie go chroniła przed uszkodzeniem ciała.

0
Porady dotyczące ochrony stóp w pracach budowlanych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

I choć zawsze i wszędzie konieczna jest ostrożność i brak działań, które generują niebezpieczne sytuacje, nie ma lepszego zabezpieczenia stóp przed niepożądanymi zdarzeniami jak wykorzystanie odpowiedniego rodzaju obuwia. A trzeba wiedzieć, że wygodne buty robocze to dopiero początek w temacie ochrony stóp. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy i tego w jakich warunkach przyjdzie ją wykonywać, ale też i pory roku inne obuwie będzie tym, które najlepiej chroni stopy przed zranieniem. Każde obuwie jest zaklasyfikowane do odpowiedniej grupy, a różnice między nimi to nie tylko konstrukcja buta i różny materiał z jakiego jest wykonany. But, w zależności od przeznaczenia jest wyposażony w podnoski, ochronę śródstopia czy kostki, albo we wkładki antyprzebiciowe.

 

Podział obuwia

Buty przeznaczone do wykonywania różnych prac dzielą się zasadniczo na kilka grup w zależności od ich konstrukcji i przeznaczenia.

Oznaczenie N klasyfikuje obuwie robocze oraz buty ochronne. Oba typy muszą spełniać wszystkie wymogi BHP oraz normy, którym podlegają. Buty takie mogą chronić przed ciężkimi narzędziami, które mogą zmiażdżyć stopę, poślizgnięciem na mokrym podłożu czy substancjami chemicznymi. Buty mają zapewnić odpowiednią wygodę, być przewiewne i zapewniać wysoki komfort pracy. Zatem jak jeszcze sklasyfikujemy buty robocze?

 

Konstrukcja buta

Tu podział jest głównie ze względu na wysokość cholewki. Wśród butów roboczych wyróżniamy

  • Półbuty - czyli obuwie nie zakrywające kostki, do nich zaliczamy też sandały,

  • Trzewiki, które kostkę zakrywają,

  • Buty wysokie - to taki rodzaj, który ma wysoką cholewkę, buty do kolan, a nawet takie z przedłużoną cholewką ponad kolana.

 

Stopień ochrony

Tu mamy 3 klasy obuwia:

Buty te różnią się stopniem ochrony i zabezpieczeniem. Poszczególne z klas różnią się stopniem ochrony oraz istnieniem podnoska chroniącego palce stopy lub jego brakiem.

  • S - (safety) bezpieczne,

Obuwie bezpieczne to takie, które stosuje się w warunkach wymagających największego zabezpieczenia stopy. But taki posiada podnosek, który chroni palce, a wytrzymałość buta jest sprawdzana w testach, musi on wytrzymać uderzenie z energią 200 J. But po spełnieniu warunków testowych jest opatrywany normą PN-EN ISO 20345.

  • P - (protective) ochronne,

Obuwie ochronne z symbolem P ma nieco niższe wymagania wytrzymałościowe od obuwia z oznaczeniem S. Tu wytrzymałość buta musi być taka, aby nie zmiażdżyło go uderzenie z energią 100 J. Po spełnieniu tych warunków but jest opatrzony normą PN-EN ISO 20346.

  • O - (occupational) obuwie zawodowe.

Obuwie zawodowe nie posiada wzmocnionego podnoska, zatem jest przeznaczone tam, gdzie nie jest wymagana ochrona tej partii stopy. Zamiast tej ochrony są tu inne elementy chroniące pracownika przed urazami. Obuwie zawodowe często nazywane jest obuwiem roboczym, a norma, którą muszą spełnić to PN-EN ISO 20347.

 

Materiał wykonania

Buty ochronne robione też są z najróżniejszych materiałów. Często jest to determinowane branżą do jakiej są przeznaczone. Zatem w tej kategorii możemy podzielić obuwie na te wykonane ze skóry naturalnej lub innych materiałów. Do specjalistycznych celów są przeznaczane buty cało-gumowe i cało-tworzywowe.

 


Materiał promocyjny