Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak prawidłowo zadbać o swoje zęby?

08.07.2022 00:00 | 0 komentarzy | 1 240 odsłona | red

Materiał promocyjny

Pielęgnacja zębów może pomóc uniknąć wielu dolegliwości i chorób uzębienia. Trzeba jednak dbać o nie prawidłowo i regularnie. Sprawdźmy, co należy robić, aby długo cieszyć się pięknym uśmiechem.
0
Jak prawidłowo zadbać o swoje zęby?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dlaczego należy dbać o zęby?

Ludzie bardzo często zaczynają interesować się swoimi zębami dopiero w momencie, gdy coś się z nimi dzieje - bolą lub zaczynają się ruszać. To duży błąd, ponieważ zęby mogą mieć wpływ na ogólny stan organizmu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że bakterie z zepsutych zębów mogą przemieszczać się krwioobiegiem do innych narządów i powodować ich schorzenia.

Brak higieny jamy ustnej doprowadza do tego, że zęby psują się, a nawet wypadają. Powoduje to ból i negatywnie wpływa na komfort życia. Oprócz tego, chore zęby wyglądają bardzo nieestetycznie i mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust, co z pewnością nie sprzyja kontaktom międzyludzkim i ogólnej prezencji. Na szczęście odwiedzając gabinet stomatologiczny i wdrażając pewne nawyki do swojego życia można uchronić się przed większością chorób zębów.

Dentysta - najlepszy przyjaciel pięknego uśmiechu

Podstawą prawidłowego dbania o zęby są regularne wizyty u dentysty. Gabinet stomatologiczny powinno odwiedzać się raz na pół roku. Lekarz stomatolog skontroluje stan uzębienia, a w razie konieczności zaplanuje plan leczenia. Niektórzy myślą, że skoro nic ich nie boli, to z ich zdrowiem wszystko jest w porządku i nie muszą chodzić na przegląd do dentysty. To mylne przekonanie.

Gabinet stomatologiczny to miejsce, w którym lekarz dokładnie przyjrzy się wszystkim zębom i dostrzeże nawet najmniejsze zmiany i nieprawidłowości, które są niewidoczne gołym okiem dla pacjenta. Pozwoli to na szybką reakcję i zapobiegnięcie rozwojowi choroby. Oprócz tego, gabinet stomatologiczny wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt, który umożliwia dentyście wykonanie zabiegów profilaktycznych mających na celu zabezpieczenie zębów przed chorobami.

Odpowiednie mycie gwarancją sukcesu

Bardzo istotną rolę w dbaniu o zęby odgrywa ich codzienna, domowa pielęgnacja. Nie wystarczy myć zębów, trzeba to jeszcze robić w odpowiedni sposób. Prawidłowe szczotkowanie zębów trwa co najmniej 2 minuty. Liczy się także technika - ruchy powinny być krótkie i wymiatające lub obrotowe. Podczas mycia nie można zapominać o linii dziąseł oraz o trudno dostępnych miejscach. Na koniec warto wyczyścić też język.

Do mycia zębów trzeba używać dopasowanej do swoich potrzeb szczoteczki oraz pasty. W doborze tych narzędzi bez wątpienia pomoże dentysta, gdy odwiedzimy gabinet stomatologiczny. Mycie zębów warto uzupełnić o nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz o płukanie jamy ustnej specjalnym płynem.

Dieta dla zdrowego uśmiechu

To, co spożywamy i pijemy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, w tym również na zęby. W związku z tym, dieta przyjazna uzębieniu powinna zawierać zbilansowane posiłki z odpowiednią ilością witamin i minerałów. To, czego zaś należy unikać to cukier, ponieważ zwiększa on ryzyko wystąpienia próchnicy. Na wygląd zębów negatywnie wpływają niektóre napoje np. kawa, mocna herbata czy czerwone wino. Płyny te mogą przebarwiać szkliwo i tworzyć na nim nieestetyczny osad.

Ograniczenie używek drogą do białych zębów

Aby cieszyć się zdrowym i promiennym uśmiechem trzeba zwracać uwagę na czynności, które się wykonuje. Czasem nawet drobne gesty i nawyki wykonywane nieświadomie mogą mieć zły wpływ na uzębienie. Bez wątpienia należy do nich obgryzanie ołówków, używanie zębów do przegryzania innych rzeczy niż jedzenie, czy otwieranie opakowań lub butelek napojów zębami. Na stan uzębienia mogą mieć wpływ też inne choroby, np. bruksizm, polegający na zaciskaniu szczęki i „szuraniu", który wraz z biegiem czasu powoduje ścieranie się szkliwa. Oprócz tego, osoby chcące zadbać o swój uśmiech powinny ograniczyć lub całkowicie wyeliminować ze swojego życia różnego rodzaju używki, a w szczególności papierosy.


Materiał promocyjny