Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Coach kariery - kim jest i w czym może pomóc?

23.06.2022 09:54 | 0 komentarzy | 564 odsłony | red

Materiał promocyjny

Doradca kariery może kojarzyć się z biurami karier, testami z predyspozycji zawodowych w szkole średniej albo z wizytami w urzędzie pracy. Wypełnia się testy i dostaje klarowną odpowiedź - posiadane umiejętności pozwalają na pracę w zawodzie mechanika albo lekarza. Proste. Dzisiaj jednak oczekiwania rynku pracy nie są już tak oczywiste. Potrzebujemy szerszego spojrzenia na nasze kariery i w tym właśnie może nam pomóc coach kariery.
0
Coach kariery - kim jest i w czym może pomóc?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rynek pracy zmienia się nieustannie

A my musimy tym zmianom umieć sprostać. Współczesne ścieżki zawodowe są zdecydowanie bardziej skomplikowane niż np. dekadę lub dwie temu. Kiedyś kariery i zawody miały prostsze ramy i przebieg. Pracowało się znacznie dłużej w jednym miejscu pracy, często nawet przez całe zawodowe życie. Wiadomo było, że jeśli ktoś kończy polonistykę, to prawdopodobnie będzie pracował jako pedagog. Z kolei zmiana branży wydawała się czymś bardzo trudnym, zdarzała się niezwykle rzadko i w zasadzie nie była praktykowana.

Dzisiaj praca w jednym miejscu to już nie tylko sprawa mało prawdopodobna - to już po prostu przestaje być atutem pracownika, bo oznacza, że prawdopodobnie nie lubi wyzwań, nie chce się rozwijać, a zmiany go przerastają. Rynek pracy wymaga od nas elastyczności i umiejętności dostosowywania się do szybko zmieniającej się rzeczywistości. A jeśli mamy z tym problem, to wówczas warto skorzystać z pomocy coacha kariery.

Coach kariery - kiedy możesz go potrzebować?

Jeśli nie wiesz, w którą stronę skierować swój zawodowy rozwój, w jakim obszarze mogłabyś/mógłbyś najlepiej wykorzystać swoje atuty albo jakiej zmiany potrzebujesz, to wówczas dobrym pomysłem jest spotkanie z coachem kariery.

Taka osoba jak coach kariery może ci pomóc w następujących obszarach:

  • dokonania zmiany zawodowej (zmiany branży, miejsca pracy lub zawodu),

  • zwiększenia satysfakcji z wykonywanej pracy,

  • pracy nad sobą i rozwojem osobistym,

  • kiedy czujesz, że stoisz w miejscu,

  • odkrycia swoich talentów i lepszego zrozumienia siebie oraz swoich zachowań w kontekście zawodowym,

  • gdy uważasz, że jesteś niedoceniana/y w miejscu pracy,

  • kiedy brakuje ci pewności siebie w pracy,

  • gdy czujesz przemęczenie i przepracowanie.

Ale uwaga! Nie otrzymasz ani gotowych rozwiązań, ani gotowej odpowiedzi. Coach kariery nie podsunie ci testu, który jasno wskaże w jakich obszarach warto szukać teraz zatrudnienia. Usłyszysz natomiast pytania, które mogą pomóc rozsupłać dylematy, przed którymi stoisz i nakierują na rozwiązania problemów, które kłębią się w twojej głowie. Możesz również wykonać ćwiczenia bądź testy, które pomogą w odkryciu twoich mocnych stron, nazwaniu umiejętności oraz zweryfikowaniu wartości.

Coaching kariery - szerokie spojrzenie na karierę

Coaching kariery to proces w pełni skoncentrowany na celach klienta i wokół nich prowadzony. Te cele nie zawsze dotyczą tylko i wyłącznie pracy. Podczas rozmowy z coachem kariery może się bowiem okazać, że problem związany z brakiem pomysłu na siebie, wynika nie z braku kreatywności, a z obawy przed krytyką ze strony najbliższych.

Praca z coachem kariery nad wartościami może również być bardzo odkrywcza, bo pokazuje, czy nasze obecne zajęcie jest zgodne z naszymi podstawowymi wartościami. Jeśli nie, to wówczas ten rozdźwięk właśnie może być „cichym" powodem niezadowolenia i braku satysfakcji.

Ile trwa coaching kariery?

To zależy od tego, z czym do coacha kariery przyjdziesz i czego będziesz oczekiwać po takim procesie, a także od twojego osobistego zaangażowania. Praca z coachem kariery opiera się przede wszystkim na twoim zaangażowaniu i inicjatywie. Niekiedy może być to 9-12 sesji, a czasem wystarczy tylko od 4 do 5 rozmów, żeby ruszyć z miejsca. Jedno spotkanie trwa zazwyczaj 60-90 minut, w zależności od praktyki coacha.

Patrycja Polaczuk-Rutkowska - coach kariery

Jedną z osób, które mogą ci pomóc jest Patrycja Polaczuk-Rutkowska - konsultantka kariery, ekspertka komunikacji oraz Employer Brandingu. Możesz skontaktować się z nią:


Materiał promocyjny