Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Od 1 lipca zmienia się prawo podatkowe. Co będzie działać inaczej i gdzie są źródła informacji na ten temat?

22.06.2022 07:38 | 3 komentarze | 1 780 odsłona | Alicja Molenda
Obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc., preferencyjne rozliczenie samotnych rodziców, likwidacja ulgi dla klasy średniej, możliwość powrotu rozliczenia poprzez skalę podatkową przez przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt - to nadchodzące zmiany w prawie podatkowym.
3
Od 1 lipca zmienia się prawo podatkowe. Co będzie działać inaczej i gdzie są źródła informacji na ten temat?
Bożena Drabik, dyrektor IAS
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Z początkiem lipca wejdą w życie nowe przepisy podatkowe w ramach programu „Niskie Podatki". Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw upraszcza i stabilizuje system podatkowy. Najważniejsze zmiany to: obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc., preferencyjne rozliczenie samotnych rodziców, likwidacja ulgi dla klasy średniej, możliwość powrotu rozliczenia poprzez skalę podatkową przez przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jedną z głównych zmian, jakie wprowadza ustawa, jest obniżka stosowanej w pierwszym przedziale skali progresywnej stawki z 17 proc. do 12 proc. W ustawie przywrócono także częściowe odliczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz możliwość powrotu do rozliczenia poprzez skalę podatkową przez przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt. Znika także ulga dla klasy średniej, ale w rozliczeniu rocznym urząd skarbowy wybierze dla podatników korzystniejszą formę rozliczenia, uwzględniając tę ulgę lub zmienione od lipca zasady.

Zmiany prorodzinne

Ustawa zmienia zasady opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci poprzez przywrócenie możliwości wspólnego rozliczania się z dziećmi. Ponad pięciokrotnie rośnie limit zarobków, jakie może uzyskać dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców aż do 16 061,28 zł w 2022 r.

Ustawa poszerza również katalog dochodów dziecka, które nie podlegają doliczeniu do dochodów rodziców, o rentę rodzinną.

Możliwości uzyskania informacji o szczegółach

- Zmiana przepisów oznacza większe zapotrzebowanie naszych klientów na informację. Przygotowaliśmy wiele możliwości kontaktu z nami w sprawie „Niskich Podatków". Eksperci z naszych urzędów poprowadzą szkolenia podatkowe online, uruchomiliśmy specjalne numery informacyjne, a kto się chce z nami spotkać osobiście - zapraszamy na wojewódzkie spotkanie informacyjne 23 czerwca w Izbie Administracji Skarbowej w Krakowie - mówi Bożena Drabik, dyrektor IAS.

Małopolska KAS zachęca do kontaktu w sprawie „Niskich Podatków" w dogodny sposób:

Online

• Regionalne szkolenia online. Niezależnie od tematu szkolenia, na każdym spotkaniu eksperci z KAS udzielą informacji o zbliżających się zmianach w przepisach. Najważniejsze webinary, w całości poświęcone „Niskim podatkom" odbędą się:

28 czerwca (wtorek) od 10:00 - dla przedsiębiorców

29 czerwca (środa) od 10:00 - dla płatników

Wystarczy kliknąć w link spotkania na stronie www.malopolskie.kas.gov.pl, żeby w nim uczestniczyć. Bez rejestracji i nieodpłatnie.

• Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa organizują także centralne webinary. Terminy spotkań są na stronie www.podatki.gov.pl/niskiepodatki

• Wszelkie informacje nt. zmian oraz formularz kontaktowy na poświęconej temu tematowi stronie www.podatki.gov.pl/niskiepodatki.

Telefonicznie

1. Infolinia Krajowej Informacji Skarbowej
2. Małopolska KAS uruchomiła telefony informacyjne poświęcone „Niskim podatkom".
Telefon na stronie www każdego urzędu w województwie małopolskim, w sekcji kontakt na
www.malopolskie.kas.gov.pl

Osobiście
1. Bezpłatne spotkania informacyjne 23 czerwca (czwartek) w Krakowie, w siedzibie
Izby Administracji Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, I piętro. Eksperci z Izby oraz
ZUS będą odpowiadać na pytania w dwóch turach: od 9:00 do 10:30 oraz od 17:00 do 18:30
2. KAS zachęca klientów, który chcą zasięgnąć informacji osobiście w US, do rezerwacji
wizyty za pośrednictwem usługi „Umów spotkanie w urzedzie skarbowym"