Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Igrzyska 2023 w Małopolsce za równy rok. Dziś pokazany został ich znak graficzny i kluczyki do mercedesów organizatora

21.06.2022 23:17 | 3 komentarze | 977 odsłon | Alicja Molenda
21 czerwca 2023 roku na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana ma się rozpocząć największa impreza multidyscyplinarna w Europie. O medale i przepustki do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku powalczą najlepsi sportowcy Starego Kontynentu.

 

3
Igrzyska 2023 w Małopolsce za równy rok. Dziś pokazany został ich znak graficzny i kluczyki do mercedesów organizatora
Marcin Salawa - projektant logo igrzysk w Małopolsce Fot. UMWM w Krakowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

12 dni sportowej rywalizacji, wspólne świętowanie i mnóstwo niesamowitych emocji - to wszystko czeka na mieszkańców, kibiców i turystów na przełomie czerwca i lipca w 2023 roku.

Równo rok przed rozpoczęciem III Igrzysk Europejskich 2023 (IE 2023) zaprezentowany został znak  graficzny wydarzenia.

- Logotyp IE 2023 składa się z piktogramu płomienia, pełnej nazwy oraz daty. Piktogram zawiera w sobie - połączone w jednolitą formę graficzną - kolorystyczne i formalne symbole miasta i regionu. Jedność Krakowa jako części Małopolski symbolizują wieże kościoła Mariackiego na tle ośnieżonych szczytów Tatr.

Kolorem Krakowa jest błękit, natomiast herb i flaga Małopolski są białe, żółte i czerwone. Wzajemne przenikanie się poszczególnych warstw kolorystycznych tworzy spójną całość i odnosi się do przewodniego hasła IE 2023 - Jedności (ang. Unity).

Idea olimpizmu odnosi się do pięciu żywiołów. Dlatego logo IE 2023 nawiązuje do wody i ognia. Ogień symbolizuje działanie, wolę, energię, zaś woda duchowość, emocje, oczyszczanie. Tylko połączenie tych pozornie sprzecznych z sobą wartości tworzy jedność. Jak połączenie rozumu i serca. Ogień olimpijski jest symbolem czystości, prawdy, wiedzy i solidarności - wyjaśnił Marcin Salawa, projektant loga.

W organizację zaangażowani są nie tylko Kraków i Małopolska, ale Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Polski Komitet Olimpijski i właściciel wydarzenia - Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich. Powstała spółka celowa Igrzyska Europejskie 2023, której prezesem jest Marcin Nowak.

Kraków i Małopolska zostały wskazane na gospodarza IE 2023 podczas nadzwyczajnego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w Mińsku 22 czerwca 2019 roku. Igrzyska to nie tylko sportowa rywalizacja. Impreza ma bowiem promować zdrowy tryb życia, dziedzictwo kulturowe i edukacyjne kraju gospodarza, ideę fair play oraz przyjaźń między narodami.

Igrzyska Europejskie 2023 Kraków Małopolska to trzecia edycja tej imprezy, ale pierwsza o tak dużej randze. Rywalizacja w wielu dyscyplinach będzie bowiem równocześnie przepustką do Igrzysk Olimpijskich. Część dyscyplin będzie natomiast w randze mistrzostw Europy. Po raz pierwszy Igrzyska Europejskie trafiły do kraju Unii Europejskiej. Pierwsze odbyły się w Baku, drugie w Mińsku.

- Pragnę wesprzeć działania spółki celowej przekazując kluczyki do słynnego już mercedesa klasy V, którego kupiliśmy dwa lata temu. Dodatkowo podbiję niespodziankę, bo nieodpłatnie od Aleksandra Surdeja, ambasadora Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu, otrzymaliśmy osobowego mercedesa klasy S. Teraz oba samochody będą do dyspozycji spółki, także w trakcie Igrzysk Europejskich - wyjaśnił marszałek Witold Kozłowski.

(źródło UMWM)