Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Dofinansowanie do fotowoltaiki - jak można je uzyskać?

26.05.2022 12:58 | 0 komentarzy | 2 552 odsłony | red

Materiał promocyjny

W dobie rosnących cen prądu nikt już chyba nie ma wątpliwości, że inwestycja we własną fotowoltaikę zdecydowanie się opłaca. Koszt całej instalacji można pomniejszyć, ubiegając się o dofinansowanie w ramach jednego z dostępnych programów. Jak można uzyskać takie wsparcie i komu ono przysługuje? Sprawdź!
0
Dofinansowanie do fotowoltaiki - jak można je uzyskać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oszczędność i ekologia w jednym

Dlaczego warto założyć instalację fotowoltaiczną? Pozyskiwanie energii ze słońca jest całkowicie darmowe, a jednocześnie przyjazne dla środowiska. W ten sposób oszczędzasz i zarazem dbasz o naszą planetę! Panele fotowoltaiczne pozwalają wytworzyć energię elektryczną niezbędną do zasilania różnego rodzaju sprzętów, urządzeń kuchennych czy oświetlenia w całym domu. Posiadając własną instalację solarną, uwalniasz się od coraz drożnych taryf za energię dostarczaną przez krajowych dostawców. Fotowoltaika stosunkowo szybko się zwraca – całkowity zwrot poniesionych na inwestycję kosztów następuje średnio po około 8 latach. Jeśli otrzymasz dotację z jednego z wielu dostępnych programów wsparcia, okres zwrotu kosztów będzie jeszcze krótszy!

Aktualne dofinansowania na fotowoltaikę

Jeśli rozważasz zakup i montaż paneli fotowoltaicznych, obowiązkowo zapoznaj się z możliwymi formami wsparcia finansowego. Dotacje umożliwiają pomniejszenie początkowych kosztów inwestycji. Większość z nich adresowana jest do osób fizycznych, które chcą wytwarzać energię na potrzeby prywatnego gospodarstwa domowego. Najważniejszymi, ogólnopolskimi programami wsparcia są: Mój Prąd oraz Czyste Powietrze. Obydwa oferują dofinansowanie w zakresie zakupu oraz montażu instalacji PV o mocy od 2 kW do 10 kW. Jeśli oprócz fotowoltaiki rozważasz również zakup pompy ciepła, możesz ubiegać się o dotację w ramach programu Czyste Powietrze, która obejmuje nie tylko zakup i montaż paneli solarnych, ale także montaż pompy ciepła powietrze-woda.

Jeden z programów – Agroenergia – kierowany jest do rolników, którzy dzierżawią lub posiadają własne gospodarstwo rolne i użytkują je od co najmniej roku. Mogą oni starać się o dofinansowanie do kosztów zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy od 10 do 50 kW. Program obejmuje gospodarstwa rolne o powierzchni od 1 do 300 ha.

Jak można uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę?

Staranie się o dofinansowanie do fotowoltaiki nie jest szczególnie skomplikowane i nie trzeba spełnić restrykcyjnych wymagań, aby je uzyskać. Podstawą do uzyskania dofinansowania jest złożenie wymaganych dokumentów. Przy składaniu wniosku niezbędne jest również załączenie faktury za zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej, potwierdzenie zapłaty faktury, a także potwierdzenie instalacji licznika dwukierunkowego wraz z danymi umowy kompleksowej. Wzory potrzebnych dokumentów można pobrać ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek można złożyć elektronicznie lub w formie papierowej, przekazując go sprzedawcy instalacji fotowoltaicznej. Taką opcję zapewnia np. firma House Solutions, która pomaga klientom załatwić formalności związane z ubieganiem się o dotację.

Materiał promocyjny