Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

W przedszkolach są wolne miejsca. Jednak nie wszystkich rodziców zadowala to, gdzie dostały się ich dzieci

24.05.2022 11:00 | 3 komentarze | 4 054 odsłony | Natalia Feluś
W gminnych przedszkolach w Chrzanowie, po pierwszej rekrutacji, są 34 wolne miejsca. Dawno nie było takiej sytuacji. Mimo to niektórzy rodzice narzekają, że ich dzieci dostały się do placówek nie najbliżej domu, a na drugim końcu miasta.
3
W przedszkolach są wolne miejsca. Jednak nie wszystkich rodziców zadowala to, gdzie dostały się ich dzieci
Nadal są wolne miejsca w gminnych przedszkolach w Chrzanowie. Fot. pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W takiej sytuacji jest Natalia Działek, mieszkanka os. Południe w Chrzanowie. Jej 3-letni syn nie dostał się do żadnego z trzech wybranych przez mamę przedszkoli w pobliżu ich miejsca zamieszkania: w oddziale przedszkolnym przy SP8, na ul. Orkana oraz na os. Kościelec.

- Dziecko dostało się do Przedszkola Samorządowego nr 5, które znajduje się obok al. Henryka, przy I LO. Musiałabym tam dojeżdżać dwoma autobusami, a jeśli zdecydowałabym się na jazdę samochodem, bardzo dużo wyniósłby mnie koszt paliwa oraz opłata w parkomatach - wylicza mieszkanka Chrzanowa. - To nieekonomiczne i nieekologiczne - podkreśla.

Opowiada, że dojazd z małym dzieckiem autobusami miejskimi z przesiadkami zająłby tyle czasu, że po powrocie musiałaby praktycznie od razu jechać po syna do przedszkola. Nie może zrozumieć, dlaczego gmina zamknęła jeden z oddziałów w przedszkolu funkcjonującym przy SP8 w Chrzanowie, właśnie na os. Południe, gdzie mieszka.
- To duże osiedle, mieszka tu wiele młodych rodzin z małymi dziećmi. Czy gmina w ten sposób wspiera kobiety, które chcą wrócić do pracy - przydzielając miejsce w przedszkolu dla dziecka na drugim końcu miasta? - dopytuje ta mama. - Gdzie tu jest miejsce na politykę prorodzinną?

Wolne miejsca i przydział w obrębie miasta

Jednak fakty mówią same za siebie. Po przeprowadzonej rekrutacji, gmina nadal dysponuje 34 miejscami dla dzieci w wieku przedszkolnym w przedszkolach nr 1,5 i 8 oraz w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Luszowicach i Balinie. Rekrutacja uzupełniająca rozpoczyna się od 30 maja i potrwa do 3 czerwca 2022r.

- W przedszkolach nie ma rejonizacji, a zgodnie z art. 31 Prawa Oświatowego, burmistrz jest zobowiązany wskazać rodzicom inne przedszkole lub oddział przedszkolny, które mogą przyjąć dziecko, jeśli dzieci nie dostały się do wybranych przedszkoli, co też uczynił - wyjaśnia Jolanta Zubik, wiceburmistrz miasta Chrzanowa. - Po raz pierwszy w tym roku burmistrz wskazał miejsca w przedszkolach tylko w obrębie miasta dla rodziców dzieci, które nie dostały się do wybranych przedszkoli na terenie miasta - podkreśla wiceburmistrz.

Dodaje, że gmina w różnych kwestiach idzie rodzicom na rękę, np. ustalając godziny otwarcia placówek dla maluchów. Gminne przedszkola i oddziały przedszkolne są czynne od godziny 6.00 - 6.30 do 16.00 - 16.30, co wynika właśnie ze zgłoszeń rodziców.