Nie masz konta? Zarejestruj się

Ukraina

Żołnierze Azowa nawiązali kontakt. Podsumowanie 85. dnia wojny rosyjsko-ukraińskiej (19.05.2022)

19.05.2022 23:07 | 0 komentarzy | 610 odsłon | Natasha Korzhitska
Pracownicy Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża odwiedzili obrońców Mariupola, ewakuowanych z Azowstalu na tereny kontrolowane przez Federację Rosyjską.
0
Żołnierze Azowa nawiązali kontakt. Podsumowanie 85. dnia wojny rosyjsko-ukraińskiej (19.05.2022)
Dziś dzień ukraińskiej wyszywanki. Są też takie w stylu militarnym. Fot. 118 wydzielonej brygady obrony terytorialnej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co z bojownikami Azowa?
Wieczorem 19 maja, Światosław Palamar, zastępca dowódcy pułku azowskiego, powiedział, że wraz z dowództwem obrońców Mariupola pozostał w blokowanej przez Rosjan fabryce Azowstal.
Pracownicy Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża odwiedzili obrońców Mariupola ewakuowanych z Azowstalu na tereny kontrolowane przez Rosję.

Sprzedawane bezpłatne kamizelki kuloodporne
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ustaliła, że ​​ukraińscy urzędnicy próbowali sprzedać ponad tysiąc darmowych kamizelek kuloodpornych za ponad 12 milionów hrywien. Środki ochrony zostały wykonane przez jedną z państwowych wytwórni na Ukrainie.

Zwycięstwa i porażki
Obwody Sumy, Charków, Dniepropietrowsk, Chersoń i Mikołajów znalazły się pod ostrzałem wroga.
Wojska rosyjskie skoncentrowały swoje wysiłki w rejonie Doniecka, gdzie zintensyfikowały działania ofensywne i szturmowe.

Obwód Ługański jest również pod ciągłym ostrzałem, w jednym z nich zginęło 12 osób, a 40 zostało rannych.

Na południu wojska rosyjskie nie prowadzą działań ofensywnych, ale przygotowują się do obrony.

W rejonie Zaporoża okupanci nie pozwalają na przekraczanie punktu kontrolnego. Utworzyła się już kolejka ponad tysiąca samochodów.

W wyniku rosyjskiego ostrzału w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim, w czwartek, według wstępnych danych, zginęło 12 mieszkańców, a ponad 40 zostało rannych. W obwodzie donieckim rosyjski pocisk uderzył w budynek mieszkalny, zabijając dwoje dzieci.

Dyplomacja

Na znak wsparcia i solidarności z Ukrainą przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen założyła tradycyjny ukraiński strój ludowy w Dzień Haftu.

Wieczorem 19 maja, Biały Dom poinformował o przyznaniu Ukrainie dodatkowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 100 mln USD.

Parlament Europejski wzywa do nałożenia sankcji na byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera za jego związki z Rosją.

Zmniejszyła się skala działań ofensywnych Rosji, okupanci muszą walczyć nawet o rozdroża, powiedział Pentagon.

Wielka Brytania przekaże Ukrainie artylerię dalekiego zasięgu, drony i rakiety przeciwokrętowe.

Ukrzaliznytsia donosi, że już trzeci miesiąc z rzędu przechowuje w chłodniach setki ciał rosyjskich żołnierzy, aby zwrócić je do Rosji. Firma podkreśla, że ​​robi to zgodnie z prawem humanitarnym.