Nie masz konta? Zarejestruj się

Ukraina

Szykuje się bitwa o Siewierodonieck, w Charkowie ukraińscy obrońcy zepchnęli Rosjan do granicy. Podsumowanie 82. dnia wojny rosyjsko-ukraińskiej

16.05.2022 23:32 | 9 komentarzy | 934 odsłony | Alicja Molenda
ONZ stwierdziła, że ​​z powodu wojny, Ukraińcy będą w najbliższych latach żyć poniżej granicy ubóstwa. Część żołnierzy z Azowstalu ewakuowana.
9
Szykuje się bitwa o Siewierodonieck, w Charkowie ukraińscy obrońcy zepchnęli Rosjan do granicy. Podsumowanie 82. dnia wojny rosyjsko-ukraińskiej
Fot. Orest Kozatsky
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wiadomości z Mariupola

Pułk Azow poinformował, że wykonał rozkaz dowództwa wojskowego zwiazany z ratowaniem ludzi i liczy na zrozumienie narodu. Nie skomentował tej decyzji. Część rannych żołnierzy z zakładu Azwostal została ewakuowana do kontrolowanego przez wspieranych przez Rosję separatystów w Nowoazowsku. Niektórzy tarfili do szpitala.

Zdjęcia satelitarne ujawniły już czwarte miejsce masowego pochówku w pobliżu Mariupola. Według śledczych miejsce to składa się z dwóch rowów, z których jeden sięga ponad 30 metrów długości.
Teraz okupanci przygotowują w Mariupolu fałszywe dowody na to, że miasto zostało rzekomo zniszczone przez ukraińskie wojsko.

Ukrainka opuściła Warszawę
Ukraińskia działaczka, która 9 maja oblała ambasadora Rosji w Polsce sztuczną krwią, została zmuszona do opuszczenia Warszawy. Iryna Zemlyana powiedziała, że ​​po akcji wszystkie jej dane zostały opublikowane w rosyjskich kanałach Telegram: paszport, adres na Ukrainie, numer telefonu, e-mail, wszystkie konta w mediach społecznościowych. Wszystkie zagrożenia zgłaszała polskiej policji.
„Policja uważa, że sytuacja jest poważna. Byłam więc zmuszona opuścić Warszawę pod ochroną - napisała Iryna Zemlana.

Zwycięstwa i porażki

Charkowski Batalion Terrorystyczny zepchnął Rosjan do granicy państwowej. W rejonie Charkowa trwa ostrzał, podczas którego Rosjanie uderzyli w magazyn saletry amonowej. Również w obwodzie charkowskim SBU zatrzymała mieszkańca, który świadomie przekazał Rosjanom informacje o stanowiskach Sił Zbrojnych.

Obwód Ługański jest pod ciągłym ostrzałem, zwłaszcza Siewierodonieck i Lysychansk. Ukraińskie Siły Zbrojne wysadziły też zajęte przez Rosję mosty kolejowe w obwodzie ługańskim. Obwód Doniecki jest również intensywnie ostrzeliwany przez wojska wroga.

Okupanci ostrzelali także dzielnicę mieszkaniową Nikołajewa, trafili rakietą w centrum rekreacji w obwodzie odeskim.

Dyplomacja

może przystąpić do NATO bez Planu działań na rzecz członkostwa, podobnie jak Finlandia i Szwecja,  powiedziała Christina Quinn, amerykańska chargé d'affaires na Ukrainie.

UE wątpi, czy będzie w stanie zgodzić się na embargo na rosyjską ropę ze względu na stanowisko niektórych krajów.

Ukraina i Japonia podpisały umowę o udzieleniu Ukrainie kredytu w wysokości 100 mln USD na preferencyjnych warunkach.

Komisarz UE Oliver Vargei powiedział, że UE otrzymała już wszystkie odpowiedzi z Ukrainy na kwestionariusz dotyczący uzyskania statusu kandydata do Unii. Komisja Europejska przygotowuje obecnie opinię, po której wystąpi do Rady UE.

Samozwańczy prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko stara się uniknąć bezpośredniego udziału w wojnie na Ukrainie, ale teraz jego wojska w pobliżu granicy z Ukrainą odstraszają Siły Zbrojne Ukrainy od przeniesienia działań do Donbasu.

Niemcy planują zrezygnować z rosyjskiej ropy do końca 2022 r. - nawet jeśli takie ograniczenie nie zostanie nałożone na szczeblu UE.

Zełenski wygłosi przemówienie na otwarciu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos 23 maja na temat powojennej odbudowy Ukrainy.

Krótko

W regionie Chersoniu, który jest pod kontrolą Rosji, okupanci rozprowadzają przeterminowane produkty i przeterminowane leki jako „pomoc" w zamian za przychylność ludzi. W regionie narasta kryzys humanitarny.

Amerykańska firma McDonald's sprzedaje swoje nieruchomości lokalnemu przedsiębiorcy w Rosji 32 lata po wejściu na rynek rosyjski. Jednak restauracje nie będą już używać nazwy, logo ani marki McDonald's.

Program Rozwoju ONZ szacuje, że jeśli aktywna faza wojny rosyjsko-ukraińskiej będzie się przedłużać, 9 na 10 Ukraińców może znaleźć się w ubóstwie lub poniżej granicy ubóstwa.