Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

14 maja przypada Międzynarodowy Dzień Farmaceuty. To odpowiedzialna praca

14.05.2022 08:30 | 0 komentarzy | 1 305 odsłona | Marek Oratowski
Dzisiaj świętują aptekarze. Różnymi drogami dochodzili do zawodu. Muszą śledzić wszystkie zmiany przepisów i informacje o lekach oraz mieć oczy dookoła głowy.
0
14 maja przypada Międzynarodowy Dzień Farmaceuty. To odpowiedzialna praca
Tomasz Bartosik z Chrzanowa jest farmaceutą od ośmiu lat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Geneza święta

Początkowo było to święto obchodzone wyłącznie przez tureckich farmaceutów. Sułtan osmański Mahmud II (1785-1839) znany był on ze swoich szeroko zakrojonych reform prawnych i wojskowych. Zrewolucjonizował również turecki system edukacji. Jedną z jego ważniejszych reform było utworzenie 14 maja 1839 roku pierwszej klasy farmaceutycznej w Cesarskiej Szkole. Upamiętniwszy tę datę, w 1968 roku ustanowiono 14 maja Dniem Farmaceuty.

Daje okazję do zwrócenia uwagi na zawód farmaceuty, niezwykle potrzebny i odpowiedzialny, bez którego nie byłoby kompleksowej opieki nad pacjentem. Świętowanie przez tę grupę zawodową przypada także jesienią. W dniu imienin św. Kosmy i Damiana, patronów aptekarzy, 26 września odchodzimy Ogólnopolski Dzień Aptekarza.

Jak swój zawód postrzegają lokalni aptekarze?

Chwalą wprowadzenie e-recept, ale martwią ich zmieniające się szybko przepisy. Przyznają, że Polacy łykają bardzo dużo lekarstw. Kupują też wiele suplementów.

- Wszystko zależy od konkretnego pacjenta. Są tacy, po których widać od razu, na blok reklamowy jakiej firmy farmaceutycznej trafili w telewizji. Ale nie brakuje i takich pytających nas o zdanie, bo nie wiedzą, który specyfik kupić. Niektórzy proszą o tańsze zamienniki - opowiada Tomasz Bartosik z Chrzanowa, magister farmacji zatrudniony od ośmiu lat w jednej z sieci aptek.

Rozmowę z nim przeczytacie w bieżącym, papierowym wydaniu "Przełomu". W wersji elektronicznej jest dostępna TUTAJ.