Nie masz konta? Zarejestruj się

Ukraina

Okupant zamierza przeprowadzić w Mariupolu referendum w sprawie przyłączenia się do Rosji: podsumowanie 78. dnia wojny (12.05.2022)

12.05.2022 20:34 | 0 komentarzy | 399 odsłon | Alicja Molenda
Z Ukrainy uciekło już ponad 6 mln ludzi. Okupant stracił już ponad 26 tys. żołnierzy.
0
Okupant zamierza przeprowadzić w Mariupolu referendum w sprawie przyłączenia się do Rosji: podsumowanie 78. dnia wojny (12.05.2022)
Photo: Oleksii Olexandrov. Opustoszałe osiedle w Irpieniu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rosja sprzeciwia się wejściu Ukrainy do UE
„Zmieniło się stanowisko Rosji w sprawie zamiaru Kijowa wstąpienia do UE. Teraz jest podobne do stanowiska w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO" - powiedział zastępca wysłannika Rosji przy ONZ Dmitrij Polański.
Pod koniec marca rosyjski doradca prezydenta Miediński powiedział, że Rosja nie będzie sprzeciwiać się przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej.

Rekordowa liczba uchodźców
Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) liczba osób uciekających z Ukrainy przekroczyła już 6 mln. To najpoważniejszy kryzys uchodźczy w Europie od zakończenia II wojny światowej.

CNN opublikowało nagranie, na którym Rosjanie strzelają do cywilów
W rejonie Kijowa rosyjscy żołnierze zastrzelili dwóch nieuzbrojonych cywilów. Jeden z nich był właścicielem obrabowanego salonu samochodowego, a drugi, 68-letni obywatel, pracował tam jako dozorca. Zabójstwo zostało uchwycone na wideo, które udostępniła CNN.

Referendum

Okupanci każdego dnia dokumentują swój cynizm. Teraz chcą w Mariupolu zorganizować referendum w sprawie przyłączenia się miasta do Rosji, mimo że niemal doszczętnie wymordowali mieszkańców. Referendum ma się odbyć 15 maja.

Zwycięstwa i porażki
Rosjanie wystrzelili pocisk manewrujący na Zaporoże, rozpoczęli nalot na miasto Nowogród Siwierski w obwodzie czernihowskim, ostrzelali ciężką artylerię w rejonie Sumy, a także w rejonie dniepropietrowskim z huraganów.

Rosjanie zaatakowali rafinerię w Kremenczugu.

Według brytyjskiego wywiadu, Rosja wycofuje jednostki z obwodu charkowskiego w celu reorganizacji i uzupełnienia swoich sił po ciężkich stratach.

W Zaporożu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała 56-letniego mężczyznę, który planował zamach terrorystyczny w mieście.

Do 12 maja wojenne straty rosyjskie wyniosły ponad 26 650 żołnierzy.

Krótko

Fińska firma energetyczna Fortum opuszcza rynek rosyjski.

Łotewski parlament zezwolił na rozbiórkę pomnika Wyzwolicieli Rygi.

Finlandia zamierza wejść do NATO. Rosja się temu stanowczo sprzeciwia.

Gazprom poinformował, że firmie zakazano obecnie wykorzystywania polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa do transportu gazu.

Rada Praw Człowieka ONZ poparła rezolucję o wszczęciu śledztwa w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy podjęła decyzję o przymusowym przejęciu aktywów Sbierbanku Rosji i WEB. Rosja na Ukrainie.

Czytaj również