Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Wymiana sprzęgła w ciągniku rolniczym

11.05.2022 11:18 | 0 komentarzy | 372 odsłony | red

Materiał promocyjny

Sprzęgło jest jednym z najważniejszych elementów układu napędowego różnego rodzaju pojazdów mechanicznych. To właśnie ono umożliwia przekazywanie momentu obrotowego z wału napędowego na wał napędzany. Proces ten odbywa się podczas zmiany biegów i pozwala na maksymalnie efektywne wykorzystywanie mocy silnika pojazdu w zależności od warunków i potrzeb. W większości przypadków obsługa sprzęgła odbywa się mechanicznie, tj. z wykorzystaniem specjalnego pedału umieszczonego w kabinie kierowcy. Poprzez naciskanie na niego dochodzi do odsunięcia się przekładni od wału korbowego, dzięki czemu kierujący ciągnikiem może bez trudu zmieniać biegi lub całkowicie zatrzymać pojazd, ponieważ w przedstawionej sytuacji moment obrotowy nie jest przenoszony na napęd. W momencie puszczenia pedału sprzęgła przekładnia wraca na swoje miejsce, co powoduje wznowienie pełnej pracy napędu i ponowne przekazywanie energii.
0
Wymiana sprzęgła w ciągniku rolniczym
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak więc widać wyraźnie - bez sprawnego sprzęgła korzystanie z ciągnika jest w zasadzie niemożliwe. Co więcej - sprzegło jest elementem eksploatacyjnym, który w miarę korzystania z niego ulega zużyciu, przez co wymaga konserwacji i regeneracji lub wymianie. Jedną z kwestii, które są najczęściej poruszane przez użytkowników ciągników, jest to, ile kosztuje wymiana sprzęgła w ciągniku rolniczym.

Wymiana sprzęgła w ciągniku Ursus C360 - kiedy należy ją przeprowadzić?

Jak już zostało wspomniane, sprzęgło jest elementem eksploatacyjnym, co oznacza, że nawet po jego wymianie na nowe, po jakimś czasie potrzebna będzie regeneracja lub kolejna wymiana. Kiedy należy się na nią zdecydować? Z całą pewnością wtedy, kiedy sprzęgło w ciągniku nie pracuje tak, jak powinno lub nie działa w ogóle i mamy pewność, że to właśnie ten konkretny element uległ uszkodzeniu. Nad wymianą lub regeneracją sprzęgła w ciągniku powinny się też zastanowić osoby, które podczas użytkowania ciągnika czują i widzą, że stracił on moc, a także słyszą niepokojące hałasy dobiegające z okolic komory silnika podczas zmiany biegów lub używania pedału sprzęgła. Mogą to być bowiem pierwsze objawy uszkodzenia lub zużycia tej części. Bezwzględnej wymianie podlega również sprzęgło, które uległo tzw. spaleniu, czyli uszkodzeniu okładzin ciernych tarczy sprzęgła wywołanych przez zbyt dużą temperaturę, która jest efektem zbyt częstego załączania i rozłączania całego elementu.

Ile kosztuje wymiana sprzęgła w ciągniku rolniczym?

Wymiana sprzęgła nie jest prostym procesem i wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności i narzędzi. Oprócz tego sam układ nie należy zazwyczaj do najtańszych. Ostateczna kwota, jaką będzie musiał uiścić właściciel ciągnika, w którym trzeba przeprowadzić tego typu naprawę, zależy także od miejsca, w którym zostanie ona przeprowadzona. Różne warsztaty posiadają bowiem różne stawki za roboczogodzinę. W zwyczajnych warsztatach prowadzonych przez prywatnych właścicieli jest ona zazwyczaj dużo niższa (około 70 PLN) niż w autoryzowanych serwisach (około 170 PLN). Trzeba też wziąć pod uwagę, że tak skomplikowana naprawa będzie wymagała przynajmniej kilkunastu godzin pracy specjalisty, a do tego należy wliczyć również koszt wszystkich części, które będą niezbędne, aby jej dokonać.

Gdzie kupić części do sprzęgła C360?

Biorąc pod uwagę to, jak istotnym elementem układu napędowego ciągnika jest sprzęgło, oraz to, jak kosztowna potrafi być jego wymiana, podczas podejmowania decyzji o zakupie części niezbędnych do jego naprawy najlepiej wybrać renomowany sklep, który działa na rynku już od długiego czasu, a w jego asortymencie znajdują się wysokiej jakości, oryginalne produkty od uznanych producentów. Tylko korzystając z oferty takiego sprzedawcy można mieć absolutną pewność, że zakupione elementy sprzęgła będą służyć długo i nie trzeba będzie ich wymieniać po upływie kilku miesięcy. Dzięki takiemu posunięciu można też zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy, które musiałby zostać przeznaczone na przeprowadzenie napraw związanych ze zbyt szybko zużytym sprzęgłem w przyszłości.

Materiał promocyjny