Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Cięcie wodą - czy to dobra metoda do obróbki szkła? Sprawdźmy!

08.05.2022 23:36 | 0 komentarzy | 1 985 odsłona | red

Materiał promocyjny

W zakładach przemysłowych zajmujących się obróbką materiałów stosuje się dzisiaj wiele różnych metod. Wśród nich, niezmiennie od lat, jest również cięcie wodą. Metoda ta doskonale sprawdza się w przecinaniu wielu różnych materiałów. Czy z jej pomocą można również poddać obróbce szkło?
0
Cięcie wodą - czy to dobra metoda do obróbki szkła? Sprawdźmy!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Cięcie wodą, czyli wysokie ciśnienie i materiał ścierny

Prawdopodobnie należy zacząć od wyjaśnienia, na czym polega cięcie wodą. Obróbka z wykorzystaniem wody polega na jej aplikacji pod wysokim ciśnieniem. Do przecięcia niektórych materiałów w zupełności to wystarcza. Jednak cięcie stali wodą nie będzie możliwe bez dodatku materiału ściernego. Podobnie cięcie płytek wodą wymaga zwykle jego zastosowania. O co chodzi? Otóż do aplikowanej wody dodaje się piasek, szkło lub inny materiał, który zwiększa możliwości obróbki wodą.

 

Cięcie szkła wodą - czy to w ogóle możliwe?

Cięcie strumieniem wody sprawdza się w przypadku tworzyw sztucznych, płytek ceramicznych, a nawet metalu. Jednak obróbka szkła jest szczególna. Mowa tutaj o materiale twardym, a jednocześnie kruchym. Przebicie niektórych rodzajów szkła jest bardzo trudne. Natomiast kiedy już się to uda, zwykle dochodzi do jego rozkruszenia.

 

Jednak nie w przypadku zastosowania cięcia wodą. Metoda ta polega na działaniu punktowym. Precyzja jest bardzo wysoka. Co więcej, brak w tym przypadku strefy ciepła. Tym samym, o ile metoda zostanie zastosowana prawidłowo, dochodzi do przecięcia szkła, ale nie jego rozkruszenia.

 

Natomiast jak ciąć szkło hartowane? Okazuje się, że tak samo jak zwykłe. Otóż cięcie szkła wodą jest możliwe w przypadku szkła o każdej twardości. Nawet tego hartowanego, specjalnie wzmocnionego w celu zapobiegnięcia rozbiciu, które można poddać obróbce z użyciem wody.

 

Cięcie strumieniem wody i jego zalety

Nie bez powodu cięcie wodą jest dzisiaj stosowane bardzo powszechnie. Na pewno duże znaczenie dla jego popularności ma wszechstronne zastosowanie. Metoda ta radzi sobie z niemal każdym materiałem. Jednak bez wątpienia to nie jedyny czynnik odpowiedzialny za duży popyt na maszyny do cięcia strumieniem wody. Są nimi również:

 

  • niska temperatura wytwarzana podczas procesu,
  • brak strefy wpływu ciepła,
  • wysoka precyzja,
  • możliwość cięcia grubych materiałów,
  • brak szkodliwych oparów.

 

Podczas przeprowadzania procesu temperatura nie przekracza 40 stopni Celsjusza. Natomiast w przypadku niektórych innych metod obróbki metalu i innych twardych materiałów temperatura sięga nieraz kilkuset stopni lub nawet więcej. Właśnie dlatego profesjonalne cięcie wodą jest nazywane metodą zimną. Sprawdza się zawsze wtedy, kiedy materiał jest podatny na działanie wysokich temperatur i ich wystąpienie mogłoby doprowadzić do powstania zniekształceń.

 

Co więcej, możliwa jest obróbka nawet najmniejszych elementów. Cięcie wodą szkła, metalu i innych materiałów jest możliwe zarówno przy ich niewielkiej, jak i bardzo dużej grubości tworzywa. Warto również zaznaczyć, że jest to zabieg niezwykle bezpieczny. Podczas jego wykonywania nie powstają żadne szkodliwe  opary.

 

Cięcie wodą szkła - zwykłego i hartowanego - jak najbardziej jest możliwe. Mało tego, efekty przeprowadzenia procesu są bardzo zadowalające. Ponadto cięcie wodą znajduje zastosowanie również w przypadku wielu innych materiałów. Bez wątpienia jest to dzisiaj jedna z najlepszych dostępnych metod obróbki materiałów.


Materiał promocyjny