Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

W majowe święta nie zapominamy o fladze

01.05.2022 07:58 | 0 komentarzy | 1 709 odsłona | Agnieszka Filipowicz
Majówka to nie tylko 3-dniowy wypoczynek, ale również ważne święta. Pierwszego maja przypada Święto Pracy, drugiego - Święto Flagi, a trzeciego - rocznica uchwalenia Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
0
W majowe święta nie zapominamy o fladze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W tych dniach flagi są wywieszane nie tylko na ulicach i budynkach publicznych. Barwy narodowe widać także w oknach i na balkonach wielu domów.
Przypomnijmy, jakie święta obchodzimy w pierwszych dniach maja:

Święto Pracy
Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy obchodzony jest 1 maja od 1890 r., a w Polsce od 1950 r. Święto wprowadziła w 1889 r. II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 r. w Chicago podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy. W czasach PRL-u rząd komunistyczny nadał dniu 1 maja status święta państwowego i organizował tego dnia pochody pierwszomajowe. W latach 80. nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów podziemna „Solidarność".

Dzień Flagi
Został ustanowiony 20 lutego 2004 r. Na święto flagi wybrano 2 maja, gdyż tego dnia zdobywający Berlin żołnierze 1. Dywizji Kościuszkowskiej umieścili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Celem święta jest promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Konstytucja 3 maja
3 maja ro święto narodowe. Dzień ten upamiętnia uchwalanie konstytucji w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po amerykańskiej konstytucji z 1787 r.). Jej autorami byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Znosiła też liberum veto oraz ograniczała prawa sejmików ziemskich.