Nie masz konta? Zarejestruj się

Ukraina

Angelina Jolie przyjechała do Lwowa. Rosja koncentruje siły militarne na wschodzie Ukrainy. Podsumowanie 66. dnia wojny (30 kwietnia 2022)

30.04.2022 21:59 | 3 komentarze | 2 106 odsłony | Natasha Korzhitska
Na azowski szpital polowy spadła bomba lotnicza, w Kijowie i regionach zaczęło brakować benzyny. Kraje zachodnie wzywają swych obywateli do opuszczenia Mołdawii i Naddniestrza.
3
Angelina Jolie przyjechała do Lwowa. Rosja koncentruje siły militarne na wschodzie Ukrainy. Podsumowanie 66. dnia wojny (30 kwietnia 2022)
Angelina Jolie eskortowała dzieci, które zostały trafione rakietą przez rosyjskich okupantów na stację Kramatorsk. Fot. Maksym Kozytskyi / Lwów OVA
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Aktorka Angelina Jolie przyjechała do Lwowa

Hollywoodzka gwiazda filmowa Angelina Jolie odwiedziła w sobotę Lwów, gdzie dotarłą przez Warszawę. Wizyta gwiazdy wywołała we Lwowie spore poruszenie. Została zauważona w zwykłej kawiarni, z której materiał wideo szybko obiegł sieci społecznościowe. Rozmawiała z dziećmi dotkniętymi wojną i spotkała się na dworcu z migrantami. Jolie  jest ambasadorką dobrej woli UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci) oraz specjalną wysłanniczką Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Sieć obiegło nagranie, gdy musiała się ewakuować wraz z mieszkańcami Kijowa.

Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ, przedstawiła kuriozalną teorię na temat powodów wizyty hollywoodzkiej aktorki.Zacharowa na Telegramie napisała, że celem obecności aktorki w Ukrainie jest odwrócenie uwagi od zakładów Azowstal.

"Co geniusze zachodniego PR robią w tych warunkach? Wysyłają Angelinę Jolie. Tak łatwo sprzedać to laikowi: Na Ukrainie światowej sławy aktorka trafiła pod ostrzał rakietowy". (...) Główny cel został osiągnięty - uwaga światowej prasy została odwrócona od Azowstalu" - napisała Zacharowa w Telegramie.

Zacharowa wcześniej zasłynęła m.in. z wypowiedzi o tym, że "Warszawa robi wszystko, aby ludzie z Ukrainy, którzy są teraz w Polsce i chcą przyjechać na terytorium Federacji Rosyjskiej, a takich osób jest wiele, nie mogli tego zrobić i aby ich cierpienie się zwiększyło". Później stwierdziła też, że barszcz ukraiński jest przykładem: "ksenofobii, nazizmu i ekstremizmu".

 

Mołdawia wciągnięta w wojnę

USA, Kanada, Wielka Brytania Niemcy i Francja wezwały swych obywateli do niezwłocznego opuszczenia Mołdawii i Naddniestrza - samozwańczej republiki na tetorium Mołdawii. To tam stacjonują obecnie rosyjskie wojska. W Mołdawii przebywa też ok. 400 tys. uchodźców z Ukrainy.

Tragedia w bunkrach Azowstal

Bunkry Azowstalu (zakład w Mariupolu) to coś więcej niż „katastrofa humanitarna". Poinformował o tym dowódca 36. Ukraińskiej Brygady Morskiej Serhij Wołyna.

„Wczoraj najsilniejszy nalot Rosjan bezpośrednio dotknął szpital polowy znajdujący się w podziemia zakładu Azovstal. Zbombardowano salę operacyjną, zniszczony został cały sprzęt potrzebny do zabiegów. Są ranni, zwłaszcza z ranami odłamkami i postrzałami - powiedział dowódca pułku.

W bunkrach Azovstal przebywają setki cywilów w tym 60 dzieci. Najmłodsze dziecko ma 4 miesiące.

Świat jest gotów pomóc ratować ludzi w Mariupolu, ale strona rosyjska odrzuca wszystkie propozycje.

29 kwietnia Kancelaria Prezydenta Ukrainy poinformowała, że ​​władze przygotowują się do przeprowadzenia akcji ratunkowej mającej na celu ewakuację ludności cywilnej i żołnierzy z Azovstalu w ciągu jednego dnia. Jednak Michaił Podolak, doradca szefa Rady Bezpieczeństwa, powiedział, że Rosja ignoruje rozmowy w sprawie ewakuacji Ukraińców z Mariupola i odmawia ich wymiany na zatrzymanego ojca chrzestnego córki Putina, Wiktora Medwedczuka.

Brak paliwa na Ukrainie
Na ukraińskich stacjach benzynowych nadal brakuje paliwa. Paliwo jest reglamentowane. W najbliższych tygodniach sytuacja z brakiem paliwa, zwłaszcza benzyny, może się pogorszyć. Autogaz jest stosunkowo drogi, ale dostępny.

Zwycięstwa i porażki

Rosjanie za pomocą rakiet zniszczyli pas startowy lotniska w Odessie i uderzyli w puste domy wiejskie w obwodzie dniepropietrowskim.

W obwodzie charkowskim Siły Zbrojne Ukrainy odzyskały kontrolę nad czterema osadami.

Rosjanie zwiększają intensywność ofensywy na wschodzie Ukrainy. Do tej pory przeciwnik koncentrował się na kilku obszarach operacyjnych. W obwodzie ługańskim chce przezwyciężyć obronę Sił Zbrojnych Ukrainy na kierunku Popasna, w Gminie Górskiej iw Rubieżnoje. Na kierunku słobożańskim nieprzyjaciel skoncentrował swoje główne wysiłki na utrzymaniu zajmowanych pozycji i zadawaniu uderzeń jednostkom Sił Zbrojnych Ukrainy.

Bojownicy pułku Azow pokazali jak Rosjanie strzelali z czołgu na budynki mieszkalne w Mariupolu.
W obwodzie kijowskim znaleziono ciała mężczyzn brutalnie torturowanych przez Rosjan.

Dyplomacja
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Uzgodnili współpracę obronną i zwiększoną pomoc humanitarną Francji.

Estonia wysyła na Ukrainę zespół specjalistów od rozminowywania. Będą rotacyjnie pomagać ukraińskim saperom.

Niemiecki minister finansów Christian Lindner powiedział, że Rosja nie będzie w stanie szantażować Europy surowcami energetycznymi. Podkreślił, że Niemcy nie zapłacą za rosyjski gaz w rublach.

Ukraina zaproponowała Chinom, aby stały się jednym z gwarantów bezpieczeństwa.

Bułgaria, podobnie jak polska odmówiła zapłaty w rublach za rosyjski gaz. Nie będzie tam więc dostarczany. Zapasy starczą na miesiąc. BG miałą z Rosji 76 proc. gazu.