Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Zakład Odzysku Energii w systemie zagospodarowania odpadów

08.04.2022 20:00 | 0 komentarzy | 3 275 odsłony | red
Płacimy coraz więcej za odbiór odpadów komunalnych. Przepisy prawa oraz rosnące koszty, m.in. transportu, zagospodarowania odpadów oraz pracy, sprawiają, że jest coraz drożej. Uruchomienie Zakładu Odzysku Energii, który w ciągu roku spali 23,6 tys. ton odpadów wysokokalorycznych, pozwoli w Chrzanowie na stabilizację tych opłat, jak również cen ciepła. Wygrają na tym wszyscy: mieszkańcy, samorząd i dostawca ciepła.
0
Zakład Odzysku Energii w systemie zagospodarowania odpadów
Zakład Odzysku Energii pozwoli w Chrzanowie na stabilizację opłat za odpady i cen ciepła
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z roku na rok wytwarzamy coraz więcej odpadów, obecnie jest to ponad 340 kg w ciągu 12 miesięcy na osobę. Ich zagospodarowanie staje się wyzwaniem. Odpowiedzialność za środowisko, w jakim funkcjonujemy i będą żyły przyszłe pokolenia, ale także coraz surowsze przepisy prawa zmuszają nas do ograniczania składowania odpadów.

Jednym z priorytetów ekonomicznych Unii Europejskiej stała się gospodarka obiegu zamkniętego. Zgodnie z tą koncepcją produkty, materiały i surowce powinny pozostać w gospodarce jak najdłużej, a wytwarzanie odpadów musi być zminimalizowane.

Odpadów wysokokalorycznych, czyli tzw. pre-RDF, nie można trwale składować, nadają się one jedynie do przekształcenia termicznego w ciepło i prąd. Właśnie ZOE zagospodarowują tę frakcję odpadów. Tym samym, w ramach filozofii gospodarki o obiegu zamkniętym, odpady te nie dość, że nie są marnotrawione, to jeszcze stanowią źródło energii. Lokalnie wytwarzane, mogą zasilić lokalny system ciepłowniczy, w innym przypadku trzeba by było zapłacić za ich termiczne przekształcenie np. w cementowni. A są to znaczne koszty.

W niektórych lokalizacjach na terenie Polski unieszkodliwienie 1 tony takich odpadów kosztuje nawet do 1 000 zł. Energia produkowana z tych odpadów zastępuje najczęściej tę wytwarzaną z węgla, co ma pozytywne znaczenie dla środowiska.

Wiele krajów w Unii Europejskiej i na świecie wybudowało już sieć instalacji, w których skutecznie przekształca się odpady na energię elektryczną i ciepło. Obecnie na naszym kontynencie działa już ponad 500 Zakładów Odzysku Energii, podczas gdy w Polsce jest ich jedynie dziewięć. Kilka następnych jest w trakcie budowy.

Rosnące koszty gospodarki odpadowej powodują, że coraz więcej samorządów i przedsiębiorstw myśli o własnych ZOE. Często jednak największą przeszkodą w realizacji takich projektów jest pozyskanie finansowania i brak dostępu do sieci ciepłowniczej. W Chrzanowie nie mamy tego problemu, gdyż ciężar inwestycyjny chce wziąć na siebie miejscowy producent i dostawca ciepła - Veolia Południe. Pre-RDF zastąpi część spalanego w lokalnej ciepłowni węgla, co pozwoli ograniczyć emisję zanieczyszczeń i również wpłynie na ceny energii.

  • Sześć spotkań informacyjnych dla mieszkańców

Zakończył się cykl sześciu spotkań informacyjnych, podczas których mieszkańcy Chrzanowa mogli uzyskać informacje na temat Zakładu Odzysku Energii. Veolia przygotowała w każdy poniedziałek od 28 lutego do 4 kwietnia punkt informacyjny, w którym dyżurowali eksperci spółki odpowiadający na pytania związane z funkcjonowaniem zakładu. Spotkania odbywały się w różnych lokalizacjach, aby każdy zainteresowany mógł na nie swobodnie dotrzeć.

  • Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.chrzanow.energiaprzyszloscidlamiast.pl

W przypadku dodatkowych pytań, zachęcamy do kontaktu za pośrednictwem profilu na Facebooku Energia Przyszłości dla Chrzanowa

 

Materiał przygotowany przez Veolia Południe