Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Inteligentne mieszkanie

22.03.2022 00:57 | 0 komentarzy | 1 285 odsłona | red

Materiał promocyjny

Rosnąca popularność inteligentnych domów sprawia, że również właściciele mieszkań decydują się na wdrożenie automatyki domowej. Jaką funkcjonalność można wdrożyć w ramach inteligentnego mieszkania? Dlaczego warto się na to zdecydować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
0
Inteligentne mieszkanie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym są inteligentne domy?

Inteligentne domy znane również jako smart home to rozwiązania, w przypadku których poszczególne systemy (np. ogrzewanie, oświetlenie, monitoring) są ze sobą zintegrowane, dzięki czemu możliwe jest zoptymalizowanie ich działania. Automatyka domowa wchodząca w skład inteligentnego domu zarządzana jest z poziomu znajdującej się w nim wizualizacji bądź aplikacji mobilnej. W tym drugim przypadku możliwe jest zarządzanie systemem z dowolnego miejsca na ziemi. Niektóre z rozwiązań smart home można wdrożyć również w mieszkaniach, co pozwala uczynić je nowoczesnymi oraz funkcjonalnymi.

Jaką funkcjonalność smart home można wdrożyć w inteligentnym mieszkaniu?

Inteligentne mieszkanie w odróżnieniu od budynku jednorodzinnego obejmuje wyłącznie te rozwiązania smart home, które zarządzają systemami znajdującymi się w jego wnętrzu. W związku z tym nie używa się systemów do sterowania nawodnieniem ogrodu, czy systemów alarmowych i monitoringu zewnętrznego. Projekt inteligentnego domu może obejmować za to między innymi sterowanie roletami, czy klimatyzacją. Warto w tym przypadku wykorzystać również inteligentne ogrzewanie, co pozwala zredukować zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć rachunki. Standardem jest także inteligentne oświetlenie, którym można zarządzać poziomu wizualizacji lub aplikacji mobilnej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które wpływa również na bezpieczeństwo. Wynika to z faktu, że automatyka domowa pozwala włączać i wyłączać światła pod nieobecność domowników, co stwarza pozory, że ktoś cały czas przebywa w mieszkaniu. Poza tym inteligentne oświetlenie pozwala także obniżyć rachunki za energię, ponieważ możliwe jest zaprogramowanie ustawień w zakresie automatycznego wyłączania światła o danej godzinie. W tym przypadku nie ma ryzyka, że nocą zostawimy zapalone światło w kuchni, czy na korytarzu.

Dlaczego warto postawić na smart home w mieszkaniu?

Wykorzystanie rozwiązań inteligentnego domu we własnymi mieszkaniu przynosi wiele korzyści. Jak już wspomniano pozwala obniżyć eksploatacyjne, czy podnieść poziom bezpieczeństwa. Podstawą jest jednak zwiększenie komfortu użytkowania mieszkania, ponieważ automatyka domowa sprawia, że zwyczajnie żyje nam się wygodniej. Mieszkanie staje się również bardziej nowoczesne i funkcjonalne, co może robić wrażenie na przyjmowanych gościach. Co więcej, cena inteligentnego domu nie musi być przesadnie wysoka, ponieważ odpowiednio zaplanowane i dobrane rozwiązania można wdrożyć za kilka tysięcy złotych. Oczywiście może to również kosztować zdecydowanie więcej, ponieważ koszty są w dużej mierze uzależnione od zakresu projektu oraz ilości zastosowanych rozwiązań.

Podsumowując należy stwierdzić, że funkcjonalność smart home w przypadku mieszkań może być naprawdę bogata. Oczywiście należy ją dostosować do potrzeb mieszkańców, co pozwoli zoptymalizować koszty wdrożenia tego typu rozwiązań.

Materiał promocyjny