Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Sposoby na obniżenie rachunków za dom lub mieszkanie

13.03.2022 23:50 | 0 komentarzy | 1 547 odsłona | red

Materiał promocyjny

Rachunki stanowią lwią część domowego budżetu. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają obniżyć ich wysokość. Sprawdź, jak płacić mniej za prąd, gaz i wodę. Nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale także zadbasz o środowisko.
0
Sposoby na obniżenie rachunków za dom lub mieszkanie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak obniżyć rachunki za prąd?

Rachunki za energię elektryczną to jeden z podstawowych wydatków w każdym gospodarstwie domowym. Zużycie prądu stale też rośnie, ponieważ kupujemy coraz więcej urządzeń. Aby ograniczyć pobór energii elektrycznej, a tym samym zmniejszyć wysokość opłat warto zastosować się do kilku porad.

Przede wszystkim sprawdźmy oferty pozostałych dostawców prądu. Może się okazać, że proponują korzystniejsze warunki i atrakcyjniejsze stawki. Poza tym istnieje możliwość zmiany taryfy w ramach dotychczasowej umowy. Jeżeli zużywamy więcej prądu wieczorem i w nocy, to lepsza jest taryfa dwustrefowa (G12), w której niższe ceny obowiązują w godzinach nocnych.

W obniżeniu rachunków pomoże także korzystanie z energooszczędnych sprzętów. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na ich klasę energetyczną. Im wyższa, tym mniejszy pobór prądu. Obecnie obowiązują oznaczenia od A (najwyższa efektywność energetyczna) do G. Energooszczędne urządzenia są zwykle droższe, ale wydatek szybko się zwraca, ponieważ koszty eksploatacji są niższe.

 

Niezwykle istotnym krokiem jest zmiana nawyków na takie, dzięki którym możemy oszczędzać prąd. Warto chociażby:

  • wyłączać światło w pomieszczeniu, w którym nie przebywamy,
  • wymienić żarówki na energooszczędne,
  • wyłączać urządzenia, z których nie korzystamy, np. ładowarki,
  • nie używać trybu czuwania (stand-by), w którym urządzenia pobierają dużo prądu,
  • korzystać z programów ECO w pralkach czy zmywarkach,
  • wprowadzić dobre praktyki w kuchni - nie otwierać piekarnika podczas pieczenia, gotować w czajniku tylko potrzebną ilość
  • wody, uruchamiać tylko pełną zmywarkę itp.

 

Jeżeli Twoje rachunki są wyjątkowo wysokie, np. z powodu ogrzewania elektrycznego, to rozważ montaż instalacji fotowoltaicznej. To duży wydatek, ale zwraca się po kilku latach, a rachunki za prąd będą wynosiły kilka lub kilkanaście złotych. Poza tym panele słoneczne są ekologiczne.

Jak zmniejszyć rachunki za wodę?

Wodę warto oszczędzać nie tylko ze względu na wysokie rachunki. Pamiętajmy, że cenne zasoby bardzo szybko się wyczerpują, przez co dostęp może być ograniczony. Sposobów na zmniejszenie zużycia wody jest wiele.

Warto zacząć od zmiany nawyków. Wystarczy, że kąpiel zamienimy na prysznic, a podczas mycia zębów lub golenia będziemy zakręcali wodę. Warto także sprawdzić szczelność uszczelek, kranów czy spłuczki. Wbrew pozorom kapiąca woda znacząco wpływa na wysokość rachunków.

W oszczędzaniu wody pomogą także różne inwestycje. Najprostszym sposobem jest zakup perlatorów, które napowietrzają strumień, zwiększając jego objętość bez dodatkowego wydatku wody. Można także zamontować spłuczkę z dwustopniowym systemem spłukiwania.

Dobrym pomysłem jest zakup zmywarki, która zużywa znacznie mniej wody niż mycie ręczne. Pamiętajmy, aby włączać urządzenie, gdy jest pełne, i korzystać z programów ECO. Te same zasady należy też stosować korzystając z pralki. Natomiast do sprzątania warto wykorzystywać parownicę Kärcher, która pomoże pozbyć się zabrudzeń z różnych powierzchni, a przy tym z 1 litra wody wytwarza aż 1700 l pary wodnej. Taka ilość wystarczy do wyczyszczenia średniej wielkości mieszkania.

Wykorzystanie deszczówki do podlewania ogrodu, a nawet spłukiwania toalety czy prania to także doskonały sposób na ograniczenie zużycia wody. Warto o tym pomyśleć już na etapie budowy domu. W ogrodzie sprawdzą się także systemy automatycznego nawadniania z czujnikami wilgotności gruntu, dzięki którym rośliny otrzymują dokładnie tyle wody, ile potrzebują.

Więcej sposobów na oszczędzanie wody:

Jak oszczędzać wodę? Sposoby na gospodarowanie wodą >>

Jak obniżyć opłaty za gaz?

Ceny za gaz są coraz wyższe i raczej nie powinniśmy się spodziewać, że w najbliższym czasie spadną. Dlatego jedynym sposobem na niższe rachunki jest wprowadzenie w życie codzienne kilku zmian.

Posiadając ogrzewanie gazowe, warto pomyśleć o odpowiedniej izolacji termicznej domu. Czasem, aby ograniczyć straty cieplne, wystarczy uszczelnić okna. Jeżeli są w złym stanie, trzeba je wymienić. Pomoże także ocieplenie ścian budynku i dachu. Poza w domu grzejniki powinny być odsłonięte, aby mogły oddawać ciepło bez przeszkód. Warto też sprawdzić, czy nie są zapowietrzone. Można zastosować ekrany zagrzejnikowe odbijające ciepło w kierunku pomieszczenia i ograniczające przenikanie go przez ściany.

Prostym sposobem na niższe rachunki za gaz jest obniżenie w domu temperatury o choćby 1°C. Każdy stopień mniej to nawet 5%-6% oszczędności. Najlepiej jest utrzymywać optymalną temperaturę w pomieszczeniach. W pokojach, w których najczęściej przebywamy powinna ona wynosić około 20-22°C, w sypialni to 17-19°C, zaś w łazience 22-24°C. W słoneczne dni odsłaniajmy okna, natomiast zakrywajmy je na noc. Nawet rolety czy żaluzje stanowią dodatkową warstwę izolacyjną.

Ograniczyć straty ciepła pomoże także montaż sterownika do pieca i regulatora temperatury. Nawet najprostsze termostaty pozwalają ustawić pożądaną temperaturę, po której osiągnięciu grzejniki przestają grzać. Warto także pamiętać o regularnym serwisowaniu urządzeń gazowych. Zapewnia to nie tylko bezpieczeństwo, ale także kontroluje poprawność ich działania, w tym zużywania gazu.

Sposoby na zmniejszenie wysokości rachunków za prąd, wodę czy gaz to zarówno niewielka zmiana codziennych nawyków, jak również bardziej złożone i kosztowne działania, które wymagają nakładów czasu oraz pracy. Warto jednak je podejmować.

Materiał promocyjny