Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Dziś Dzień Kobiet. Jest ich na ziemi chrzanowskiej ponad pięć tysięcy więcej, niż mężczyzn

08.03.2022 13:00 | 9 komentarzy | 3 564 odsłony | Marek Oratowski
W całym kraju na 100 panów przypada 107 pań. Nie inaczej jest w naszym regionie. Dlaczego są takie dysproporcje?
9
Dziś Dzień Kobiet. Jest ich na ziemi chrzanowskiej ponad pięć tysięcy więcej, niż mężczyzn
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Polsce jest więcej kobiet niż mężczyzn. Te proporcje kształtują się jak 51,5 do 48,5 procent. Podobnie jest na ziemi chrzanowskiej. To tendencja utrzymująca się w większości państw świata. Najwięcej kobiet na 100 mężczyzn - ponad 110 - przypada w krajach postradzieckich Europy Wschodniej. Z kolei najmniej kobiet na 100 mężczyzn - nawet poniżej 80 - jest w krajach położonych nad Zatoką Perską.

Mniej dziewczynek, ale więcej seniorek

Ta przewaga liczebna płci pięknej wynika stąd, że powyżej 50. roku życia zaczyna występować tzw. nadumieralność mężczyzn. Dlatego w najstarszych rocznikach wyraźnie zaznacza się przewaga liczebna kobiet. Natomiast więcej mężczyzn występuje w rocznikach młodszych, co jest skutkiem dysproporcji liczby porodów, która wykazuje średnio 106 urodzonych chłopców na każde 100 urodzonych dziewczynek.

Kobiety żyją 8 lat dłużej od mężczyzn

W lipcu 2021 roku Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące średniej długości życia Polaków. Zgodnie z przedstawionymi statystykami w 2020 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 72,6 roku, natomiast kobiet 80,7 roku.
Różnice umieralności kobiet i mężczyzn, a także mniejsza skłonność kobiet do zawierania małżeństw powtórnych sprawiają, że kobiety znacznie częściej niż mężczyźni pozostają wdowami.

Pierwsze dziecko przed trzydziestką

Coraz później kobiety decydują się na posiadanie potomstwa. W ostatnim ćwierćwieczu w Polsce ten wiek przesunął się o ponad trzy lata w górę. Przeciętna Polka rodzi swoje pierwsze dziecko mając 27 lat i 7 miesięcy - wynika z najnowszych statystyk Eurostatu. Dla porównania - w krajach strefy euro to 29 lat i 11 miesięcy.

Polki boją się samotności i zależności

Najważniejsze wartości dla Polek to zdrowie (51 procent), rodzina (45 procent) oraz solidarność (30 procent). Tak wynika z badania "Polki 2021. Nowe wartości na nowe czasy".

- Raport pokazuje też nasz lęk przed samotnością i zależnością od innych. Dla mnie to ukryta informacja o rozluźnieniu więzi rodzinnych i znikaniu modelu wielopokoleniowej rodziny - konstatuje psycholog i psychoterapeuta Dorota Minta z Instytutu Wsparcia Psychologicznego.