Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak zbilansować dietę biegacza by zwiększyć wydajność?

03.03.2022 21:40 | 0 komentarzy | 1 788 odsłona | red

Materiał promocyjny

Coraz więcej osób uprawia jogging. Trzeba przyznać, że taka aktywność jest naprawdę przyjemna i choć męczy daje jednak dużo satysfakcji. Jeżeli bieganie traktujecie poważnie, to zapewne Wasze treningi są regularne i na pewno też zależy Wam, by pobijać własne rekordy, zatem i zwiększyć wydajność. Ale jak to zrobić w legalny sposób? Oczywiście za pomocą dobrej diety. Podpowiemy Wam jak ją zbilansować i co jeść.
0
Jak zbilansować dietę biegacza by zwiększyć wydajność?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dieta biegacza, czyli lekka dieta

Legalny doping można zaserwować sobie na talerzu, a przy tym może obłędnie smakować. Otóż wprowadzając właściwą dietę można rzeczywiście zwiększyć swoją wydajność, ale i wydolność organizmu. Rzecz jasna ważny jest regularny ruch, a przed główną aktywnością należy też przeprowadzić właściwy treningi. Do tego dieta biegacza musi być lekkostrawna. W żadnym wypadku przez samym biegiem nie należy jeść produktów ciężkostrawnych czy zapychających. Także duża dawka cukru nie jest wskazana. Wszystkie posiłki muszą być właściwie zbilansowane, a także przygotowane na bazie najlepszej jakości produktów. Nie można zapominać, że trzeba jeść regularnie i w przypadku biegaczy jest to jeszcze ważniejsze. Pamiętajcie, aby jeść około 5 posiłków dziennie, a ostatni niepóźniej niż dwie godziny przed snem.

Co musi znaleźć się w diecie?

Każdy biegacz w swojej diecie musi unikać węglowodanów prostych, które znaleźć można oczywiście w produktach niezdrowych, czyli słodzonych napojach, ale też jedzeniu śmieciowym. Tutaj powinniście wiedzieć, że  nie dostarczają one  dużej ilości energii,  a przy tym przyczyniają się  do odkładania tkanki tłuszczowej. Zatem im mówimy stanowcze nie! Warto natomiast spożywać węglowodany złożone. Ich cennym źródłem są produkty takie jak pieczywo razowe, ale też brązowy ryż, kasze oraz wszelkie otręby czy nawet makaron wieloziarnisty.   W diecie biegacza nie może zabraknąć także białka, wszak to właśnie białko odpowiada nie tylko za rozwój mięśni czy tkanek, ale i przyspiesza ich regenerację.  Ale na tym zalety białka w diecie się nie kończą, bo dodatkowo umożliwia ono spalenie większej ilości kalorii i przy tym zapobiega  podjadaniu.  Gdzie znaleźć dobrej jakości białko? Na pewno w chudym mięsie kurczaka, ale też indyka. Do tego warto także jadać  ryby i to akurat ryby tłuste, a do tego chudy twaróg czy rośliny strączkowe. Oczywiście w zbilansowanej diecie nie można zabraknąć jajek czy orzechów. Wiele osób zastanawia się, jak wygląda sprawa tłuszczy. I tutaj pewnie Was zaskoczymy, aby zwiększyć swoją wydolność należy jadać tłuszcze, ale nienasycone, które można znaleźć choćby w  białym mięsie czy oleju lnianym, kokosowym oraz owocu awokado.

Jak to wszystko ogarnąć? Postawcie na dietę pudełkową

Pracując, a do tego ćwicząc ciężko jest znaleźć czas na gotowanie i przygotowywanie zbilansowanych posiłków. Każdy zapalony biegacz woli czas po pracy wykorzystać zapewne na trening albo na regenerację. Jeżeli i Wy należycie do ich grona, to powinniście wiedzieć, że wcale nie musicie rezygnować ze zdrowego jedzenie, a przy tym nie musicie stać przy kuchence i gotować. Wystarczy tylko zdecydować się na dietę pudełkową. Wśród szerokiego wyboru na pewno znajdziecie idealną dla siebie. Polecamy choćby wersję dla sportowców, ale także balans dobrze się sprawdzi. Dzięki diecie pudełkowej zaoszczędzicie czas, który możecie wykorzystać na rzeczy, które rzeczywiście sprawiają Wam przyjemność. Swoją droga dieta pudełkowa wcale nie jest droga – biorąc pod uwagę wysoką jakość produktów i różnorodność. Na pewno spełni Wasze oczekiwania.

Witamina C i żelazo, czyli duet idealny

Dużą rolę w procesie podnoszenia wydajności organizmu odgrywa witamina C. Otóż dzięki niej ryzyko infekcji maleje, a jak wiadomo może ono skutkować pogorszeniem kondycji. Warto więc zajadać się czarną porzeczką czy truskawkami, a także pomarańczami, poziomkami. Do sałatki polecamy dodawać paprykę. Ba! Jedzenie ziemniaków jest zalecane. Podobnie jak picie soków z cytryny z dodatkiem szpinaku. Skoro o witaminie C było, to czas wspomnieć o żelazie. Zbyt mała ilość powoduje spadek wytrzymałości organizmu. Gdzie więc znaleźć żelazo? Doskonałym jego źródłem jest  chuda wołowina, a także  wątróbka, orzechy, szpinak czy brokuły.

Materiał promocyjny