Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Takie prawa mają w Polsce obecnie uchodźcy z Ukrainy

03.03.2022 09:00 | 9 komentarzy | 5 075 odsłon | Marek Oratowski
9
Takie prawa mają w Polsce obecnie uchodźcy z Ukrainy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1. Pomoc medyczna
Ukraińcom, który przybyli do Polski w związku w związku trwającą tam wojną powinna być zapewniona pomoc medyczna, w sytuacji, gdy jej potrzebują. Za świadczenia zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa. 
Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Dotyczy to obywateli Ukrainy, którzy posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku. Ureguluje je specustawa.

2. Recepta
Recepty dla uchodźców z Ukrainy obecnie wystawiane są bez refundacji - z pełną odpłatnością. - Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej w rozmowie z ministrem zdrowia uzyskał informację, że ten problem zostanie rozwiązany do końca tygodnia - przekazała Naczelna Izba Lekarska.
Wystawiając e-recepty dla osób z Ukrainy bez numeru PESEL, lekarz drukuje ją w formie z kodem paskowym. Nie ma możliwości aktywacji recepty za pomocą 4-cyfrowego kodu w aptece. Bez kodu pasowego na razie nie będzie można jej zrealizować. 
Prawdopodobnie w tym tygodniu ma zostać rozwiązany problem z refundacją recept. Obecnie recepty dla uchodźców z Ukrainy wystawiane są z pełną odpłatnością.

3. Teleplatforma Pierwszego Kontaktu w języku ukraińskim
Od 27 lutego Teleplatforma Pierwszego Kontaktu działa w języku ukraińskim. Jeden bezpłatny numer dla całej Polski to 800 137 200
Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK) jest dostępna poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czyli: od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 następnego dnia, w soboty i niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy, w godzinach od 8:00 do 8:00 następnego dnia.

Z TPK można skorzystać w sytuacji:
- Nagłego zachorowania, poza godzinami pracy POZ, nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących stan bezpośredniego zagrożenia życia, a zastosowane środki lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni POZ może znacząco niekorzystnie wpłynąć na Twój stan zdrowia.
Osoba dzwoniąca na TPK otrzyma poradę pielęgniarki/położnej lub lekarza w formie telekonsultacji.
(źródło: NFZ)
4. Uchodźcy z Ukrainy granicę z Polską mogą przekroczyć nawet bez dokumentów tożsamości

Nie muszą się rejestrować w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Jeśli jednak zamierzają zostać w Polsce, lepiej jak to zrobią. 

5. Osoby przekraczające granicę Polski z Ukrainą są zwolnione z obowiązku kwarantann

Ponadto minister zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej przeciw COVID-19 i bezpłatnego testowania.

6. Legalny pobyt Ukraińców, którzy wjechali na podstawie paszportu lub dokumentu wydanego przez inne państwo Schengen, trwa 90 dni

W przypadku polskiej wizy pobyt jest legalny zgodnie z terminem jej ważności i okresem pobytu, który w niej wskazano.
Cześć osób może nie posiadać jednak żadnych dokumentów. Wówczas są wpuszczani zgodnie z art. 32 ustawy o cudzoziemcach, czyli za zgodą komendanta placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, na okres do 15 dni.
Później będą mogły zadecydować, czy zostają w Polsce, czy chcą jechać dalej czy wrócić na Ukrainie, gdy sytuacja się unormuje.

7. Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych

Nie muszą też obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.

8. Z nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego mogą skorzystać także CUDZOZIEMCY mieszkający na terenie Polski

Od 1 marca punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiej w powiecie chrzanowskim będą czynne stacjonarnie. Z porady będzie można skorzystać osobiście w punktach lub telefonicznie po wcześniejszej rejestracji telefonicznej pod numerem telefonu 32 625 79 64 w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Chrzanowie lub elektronicznie pod adresem: np.ms.gov.pl/zapisy

.