Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Kiedy obchodzi się Andrzejki w 2022 roku?

07.02.2022 16:13 | 0 komentarzy | 8 781 odsłon | red

Materiał promocyjny

Andrzejki to jedno z tych świąt w polskim kalendarzu, które jednoznacznie kojarzy się z dobrą zabawą. Pomimo tego wiele osób nie potrafi dokładnie skojarzyć, na jaki dzień w roku przypada ta okoliczność. Czy Andrzejki nie mają ustalonego swojego terminu? Może obchodzi się je pod tym względem podobnie jak Wielkanoc?
0
Kiedy obchodzi się Andrzejki w 2022 roku?
Autor zdjęcia: Henryk Niestrój
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Symbolika Andrzejek

Jeżeli odnieść się do polskich tradycji, Andrzejki kojarzy się głównie z dniem świętego Andrzeja. Jednak gdyby spojrzeć na to święto szerzej, można by również pokusić się o inną interpretację. Można bowiem sięgnąć do greckiego słownika, znajdując w nim wyrazy „aner” oraz „andros” – pierwsze odnosi się do męża, a drugie do mężczyzny.

Ciekawostką jest to, że pierwotnie Andrzejki nie były świętem katolickim, a tak naprawdę pogańskim. Przynajmniej jeśli weźmie się pod uwagę to, w jaki sposób obchodzono Andrzejki poza polskimi ziemiami.

Mianowicie kultura nawiązywała wówczas do klucza, który kojarzy się z bogiem zaświatów – Walesem, należącego do kręgu bóstw ze słowiańskiej kultury. Klucz ten przeniknął jednak do polskiej tradycji andrzejkowej – do tego stopnia, że jedna z wróżb odnosi się do dziurki od klucza. Co symbolizuje ów klucz? Jest to metafora otwarcia drzwi prowadzących do innego świata.

Dawniej Andrzejki kojarzyły się nie tylko z wróżbami, ale również z magią – dzięki niej ludzie chcieli nawiązać kontakt ze światem duchów (dziady).

Kiedy wypadają Andrzejki ‘22?

W roku 2022 Andrzejki przypadają na 29 listopada, a konkretnie na noc z 29 na 30 listopada. Data ta powtarza się co roku, pomimo tego, że Andrzejki obecnie uznaje się za święto ruchome.

Z czym wiążą się Andrzejki?

Dawniej Andrzejki obchodziło się głównie po to, żeby jedna z wolnych panien mogła się dowiedzieć, czy znajdzie męża w nadchodzącym roku. Biorąc udział w różnych wróżbach mogło poznać się więcej informacji na temat przyszłego pana młodego – m.in. można było się dowiedzieć, na jaką literę będzie się zaczynać jego imię lub czym będzie się zajmować.

Dzisiaj Andrzejki zatracają taki charakter, który dawniej był czymś naturalnym, a wręcz obowiązkowym. Teraz bardziej utożsamia się to święto z Halloween – zabawą, która trafiła do Europy ze Stanów Zjednoczonych.

Autor: Mira Elżbieta Sobczyk

Materiał promocyjny