Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Czy klimatyzacja to przyszłość każdego domu?

03.02.2022 15:09 | 0 komentarzy | 2 467 odsłony | red

Materiał promocyjny

Klimatyzacja jeszcze nie dawno była uważana za produkt luksusowy, dostępny jedynie dla najbogatszych. Jednak szybko stała się typowym wyposażeniem wielu domów. Choć aktualnie wydaje się, że trend na takie urządzenia ustępuje, jest on cały czas na topie, choć pod zmienioną nazwą. Zobacz, czym jest, a czym nie jest klimatyzacja, a także, jaka będzie jej rola w przyszłości.
0
Czy klimatyzacja to przyszłość każdego domu?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym jest, a czym nie jest klimatyzacja?

Lato w Polsce charakteryzuje się coraz wyższymi temperaturami. Gmina Chrzanów nie odbiega od normy i w okresie letnim kiedy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza każdy pragnie chłodu. Potrzeba schłodzenia napędza sprzedaż urządzeń związanych z klimatyzacją.  Takową ofertę można znaleźć na treeSUN.pl klimatyzacja Część osób nie do końca widzi różnicę między klimatyzatorem, a zwykłym wentylatorem stojącym w pokoju. Czym zatem jest klimatyzacja?

Jak działa klimatyzacja

System klimatyzacji potrzebuje dwóch źródeł ciepła: górnego i dolnego. Pierwszy oznacza wyższą temperaturę, natomiast drugi, niższą. W przypadku klimatyzatorów domowych źródłem wysokiej temperatury jest dom, natomiast zimno pobierane jest z dworu. Takie przedstawienie sytuacji budzi poważne wątpliwości: przecież w praktyce to właśnie w mieszkaniu jest chłodniej!

Tajemnica kryje się w sprężaniu czynnika chłodzącego. Przy zwiększaniu jego ciśnienia temperatura będzie rosła, natomiast przy rozprężaniu zmaleje. Cykl pracy klimatyzatora składa się z czterech etapów:

  • Czynnik chłodzący jest rozprężany, przez to jego temperatura znacząco się obniża.
  • W jednostce wewnętrznej ciepło powietrza przekazywane jest czynnikowi chłodzącemu. Dzięki temu w mieszkaniu jest chłodniej.
  • Ogrzany czynnik chłodzący jest następnie sprężany. Wzrost ciśnienia wiąże się także ze znacznym zwiększeniem temperatury czynnika.
  • W jednostce zewnętrznej czynnik jest schładzany powietrzem z podwórka. Ciepło zostaje przekazane na zewnątrz.

Cykl ten ciągle się powtarza, a w ten sposób ciepło z mieszkania przekazywane jest na zewnątrz, co realnie obniża temperaturę wewnątrz domu.

Co z pewnością nie jest klimatyzacją

Na rynku dostępne są produkty sprzedawane pod hasłem klimatyzacji, jednak niemające z nią nic wspólnego. Zacząć można od wentylatorów domowych. Wiele osób nie wie, jaka jest różnica między nimi, a klimatyzatorem. Jednak wentylator jedynie wprowadza powietrze w ruch, co daje względne poczucie chłodu. W praktyce natomiast zwiększa jedynie energię kinetyczną gazu, która później zmieni się w energię cieplną. W ten sposób tak naprawdę tylko dogrzewa powietrze we wnętrzu, dając złudne wrażenie chłodu.

Spotkać można również mini klimatyzatory ze zbiornikami wody. W tym przypadku od razu powinna zaświecić się czerwona lampka - przecież takie urządzenie nie przekazuje ciepła w inne miejsce. Uczucie chłodu, jakie można dzięki niemu poczuć, związane jest ze zwiększeniem wilgotności powietrza oraz wprowadzeniem powietrza w ruch. Jest to więc tylko wentylator połączony z nawilżaczem. Nie ma jednak nic wspólnego z klimatyzacją.

Zastanawiając się nad zakupem danego urządzenia, warto zastanowić się, w jaki sposób będzie ono przekazywać ciepło z mieszkania na zewnątrz. Jest to bowiem konieczny warunek, by temperatura w środku uległa realnemu obniżeniu.

Czy klimatyzacje to już przeszłość?

Wydawać by się mogło, że boom na klimatyzatory domowe zaczyna się powoli kończyć. Choć urządzenia te nie znikną z ofert sklepów, szczególnie na początku gorącego lata, jednak coraz mniej widać reklam z nimi związanych.

Jest to jednak tylko pozorne wrażenie. Klimatyzacja nie jedno bowiem ma imię. Jest wiele firm w naszym regionie, jedna z miasta Krzeszowice to treeSUN.pl klimatyzacja do domu, która szczyci się nienaganną opinią.

Gdyby odwrócić bieg czynnika chłodzącego...

Co się stanie, gdy czynnik chłodzący zacznie krążyć w przeciwnym kierunku? Po rozprężeniu będzie pobierał energię cieplną z podwórka, a następnie oddawał ją w mieszkaniu. Oto właśnie powstało nam ciekawe urządzenie grzewcze, które w praktyce nazywa się pompą ciepła. Jest ona niczym innym, jak klimatyzatorem, który ochładza podwórko, zamiast mieszkania.

Pompy ciepła są dziś uważane za najbardziej ekologiczne systemy ogrzewania. Można uzyskać na nie dofinansowanie i są promowane przez różne kampanie społeczne.

Czy klimatyzator też może być pompą ciepła?

Nie tylko może, ale coraz częściej jest. Nowoczesne klimatyzacje posiadają już funkcję zmiany kierunku działania, dzięki czemu mogą nie tylko chłodzić mieszkanie latem, ale także je ogrzewać zimą. Jest to doskonałe rozwiązanie do małych domów, w których nie potrzeba dużych mocy grzewczych. W takim przypadku dobra klimatyzacja może być jednocześnie głównym systemem centralnego ogrzewania.

Skąd brać paliwo?

Korzystanie z klimatyzacji wiąże się z zużywaniem znaczących ilości energii elektrycznej. Jej ceny z kolei ostatnio stale rosną. Dlatego też warto wykorzystać panele fotowoltaiczne, aby zyskać niezależne i tanie źródło zasilania klimatyzatora. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, a jednocześnie także ekologiczne.

Jaka jest przyszłość klimatyzacji?

W obliczu globalnego ocieplenia średnia roczna temperatura będzie nadal rosła. Oznacza to coraz gorętsze lata. Urządzenia chłodzące staną się w przyszłości koniecznym wyposażeniem domów. Dodatkowa możliwość wykorzystania tych urządzeń do ogrzewania pomieszczeń z pewnością zwiększają ich atrakcyjność. Zatem klimatyzatory jeszcze przez długie dziesięciolecia będą cieszyły się dużą popularnością. W Trzebini wielu decyduje się na montaż treesun.pl/montaz-klimatyzacji-trzebinia/


Materiał promocyjny