Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Szkolenia online - jak zacząć?

27.01.2022 17:28 | 0 komentarzy | 750 odsłon | red

Materiał promocyjny

Większość z nas spędziła w szkolnych ławkach wystarczająco dużo czasu, aby nie mieć ochoty do nich wracać. Edukacja zdalna jest więc dobrym wyjściem dla tych, którzy chcą się uczyć, ale wygodnie.
0
Szkolenia online - jak zacząć?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jako dorośli uczymy się inaczej niż dzieci, i często wybieramy to, czego będziemy się uczyć. Mamy też szerokie pole do wyboru sposobu, w jaki będziemy zdobywać nową wiedzę i umiejętności. Jeśli nałożyć na to dokuczający nam często brak czasu - szkolenia internetowe wydają się być idealne.

Online, czyli jak? Czym się różni szkolenie online od "żywego"?

Zapisując się na szkolenie w tradycyjnej formie, mniej więcej wiemy czego się spodziewać: ktoś stanie na środku sali, będzie mieć obok siebie tablicę lub rzutnik i przez 45-60 minut będzie o czymś opowiadać. Tydzień później znów, i tak dalej. Wiemy też, że minusami takiego szkolenia są konieczność dojechania i powrotu na nie, koszt zakupienia materiałów edukacyjnych, i trudności w przypadku opuszczenia zajęć. Czym się różni szkolenie online, które zamiast sali szkoleniowej odbywa się w sieci?

Przede wszystkim, jeśli szkolenie jest wcześniej nagrane i przygotowane, możemy obejrzeć je w dowolnym momencie. Jeśli we wtorek po południu zmienimy plany, możemy samodzielnie przesunąć sobie zajęcia na kolejny dzień. Kurs online możemy też oglądać kilka razy, a w razie konieczności powtarzać dane fragmenty, aby lepiej zrozumieć zagadnienie. Jednego dnia możemy w takim kursie uczestniczyć siedząc przed komputerem w salonie, a drugiego oglądać go na tablecie, wygodnie leżąc w dowolnym miejscu na Ziemi. Każdy ma swoje ulubione warunki i miejsce do nauki, szkolenia online dają więc możliwość wykorzystania tego w całości.

Szkolenia online nie zawsze są wcześniej nagrywane - mogą przypominać te tradycyjne i być prowadzone "na żywo". Taka forma zajęć ma tę przewagę, że daje możliwość zadawania pytań prowadzącym, i interakcję np. poprzez wyświetlanie swojego ekranu. Umożliwia to też przeprowadzanie ćwiczeń czy warsztatów w mniejszych grupach, a co za tym idzie także nawiązywanie relacji z osobami o podobnych zainteresowaniach.

Czego i od kogo można się uczyć na szkoleniu online?

Zakres tematyczny internetowych szkoleń jest naprawdę rozległy, powinniśmy więc dopasować go do swoich potrzeb czy ścieżki rozwoju. Najpopularniejsze są kursy językowe, które mogą odbywać się indywidualnie lub w grupach. Zaraz za nimi są wszelkiego rodzaju kursy komputerowe: dotyczące obsługi konkretnych programów biurowych, graficznych czy księgowych. Przez Internet można też rozpocząć naukę programowania, co otwiera drogę do przebranżowienia - IT to jedna z popularniejszych dróg wśród osób zmieniających zawód.

Dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju kursy biznesowe, związane z zarządzaniem zespołem, prowadzeniem firmy, marketingiem, i wieloma podobnymi tematami. Ich zaletą jest możliwość uczenia się od wieloletnich praktyków biznesu, właścicieli firm i prezesów zarządów. Kursy online mogą też bardzo szybko reagować na zmiany prawa czy sytuacji rynkowej, i obejmować zakresem tematycznym najbardziej aktualne kwestie niezbędne w pracy.

Tak samo jak umiejętności praktyczne, warto jest podnosić swoje kompetencje miękkie, tzn. asertywność, umiejętność pracy w grupie, zdolności komunikacyjne. Wiele internetowych szkoleń umożliwia rozwój w tej dziedzinie pod okiem psychologów, aktorów, trenerów z doświadczeniem. Wykorzystywane są w nich teorie podparte konkretnymi przykładami, ćwiczenia grupowe, a to wszystko bez wychodzenia z domu.

Na co zwracać uwagę wybierając szkolenie?

Profesjonalne szkolenia online prowadzone są przez rzetelne organizacje, których reputację można łatwo sprawdzić w sieci. Często chwalą się też opiniami dotychczasowych uczestników, a uczący w nich wykładowcy udostępniają wyczerpujące informacje na temat swojego dorobku.

Nie każde szkolenie online kończy się certyfikatem - warto na to zwrócić uwagę, szczególnie jeśli podchodzimy do niego z zamiarem wykorzystywania nowych kompetencji w tej czy kolejnej pracy. Są szkoły, które swoim internetowym kursantom oferują certyfikaty i zaświadczenia identyczne z "tradycyjnymi".

Zajęcia w grupie czy indywidualne - to pytanie które należy zadać sobie niezależnie od tego, czy na kurs chodzimy stacjonarnie czy online. Decydując się na jedną z tych dróg należy wziąć pod uwagę swoje dotychczasowe doświadczenia, można jednak także łączyć oba te sposoby ze sobą. Podobnie zastanowić się należy nad tym, czy lepsze dla nas będą wcześniej nagrane szkolenia czy też spotkania "na żywo". Trener może także zaproponować materiały szkoleniowe, które pozwolą ćwiczyć poza czasem zajęć - warto spytać o to na początku.

Żeby nie kupować kota w worku, warto skorzystać z oferowanej przez większość szkół darmowej lekcji próbnej. Wtedy zyskujemy pewność, czy instruktor tłumaczy temat w zrozumiały i przystępny dla nas sposób, możemy też zadawać pytania, które upewnią nas w tym, że ten kurs jest odpowiedni.

Czemu kursy online stają się coraz popularniejsze?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, warto sięgnąć po kalkulator. Szkolenia online dają możliwość uczenia się w przystępnej cenie wielu różnych kompetencji i zawodów bez ruszania się z domu. Oznacza to oszczędność na czasie i pieniądzach wydanych na dojazdy, ale także większą konkurencyjność oferty edukacyjnej. Kurs online nie "wiąże" nas także jeśli chodzi o godziny czy miejsce zajęć, co w dzisiejszym świecie wydaje się także niezwykle cenne.

Materiał promocyjny