Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Będzie można wdychać solankę przy głównej drodze w Alwerni

27.01.2022 08:00 | 15 komentarzy | 5 817 odsłon | Łukasz Dulowski
Tężnia solankowa, wraz z ławeczkami, powstała przy Krakowskiej, w sąsiedztwie skrzyżowania z Gęsikowskiego i Skłodowskiej-Curie.
15
Będzie można wdychać solankę przy głównej drodze w Alwerni
Tężnia solankowa niedaleko Urzędu Miejskiego w Alwerni
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Tężnia ma działać na wiosnę. Cała inwestycja, łącznie z chodnikiem i małą architekturą, kosztowała 251 tys. zł. Sama zaś tężnia 127 tys. zł.

W ostatnich tygodniach tężnie solankowe wyrosły w całym województwie jak grzyby po deszczu. A stało się to za sprawą marszałkowskiego programu, który na tego rodzaju atrakcje oferuje samorządom dofinansowanie do 70 proc. ich wartości. Gminy zatem zaczęły budować tężnie.

Do tej pory tego rodzaju obiekty powstały też w Trzebini i Libiążu. W pierwszym przypadku nad zalewem Chechło, w drugim - przy krytej pływalni. W Chrzanowie jest planowana na terenach zielonych na osiedlu Północ. W Krzeszowicach - na obszarze projektowanego uzdrowiska.

Współczesne tężnie zbudowane są z drewna iglastego i cienkich gałązek (zazwyczaj brzozowych). Są wyposażone w pompy rozprowadzające solankę po wiciach, dzięki czemu w powietrzu wytwarza się aerozol bogaty w cenne mikroelementy: jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód.

Najstarsze tężnie, XIX-wieczne, znajdują się w Ciechocinku.

Czytaj również