Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

W Libiążu będzie koncert i nabożeństwo w 5. rocznicę śmierci zamordowanej Heleny Kmieć. Przyjedzie arcybiskup

21.01.2022 15:30 | 19 komentarzy | 4 431 odsłony | Marek Oratowski
Za kilka dni przypada 5. rocznica śmierci Heleny Kmieć - wolontariuszki zamordowanej podczas misji w Boliwii. Z tej okazji planowane jest wydarzenie w kościele św. Barbary w jej rodzinnym Libiążu.
19
W Libiążu będzie koncert i nabożeństwo w 5. rocznicę śmierci zamordowanej Heleny Kmieć. Przyjedzie arcybiskup
Helena Kmieć Fot. Wolontariat Misyjny Salvator
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Helena Kmieć urodziła się 9 lutego 1991 w Krakowie, ale pochodziła z Libiąża. W 1998 roku rozpoczęła edukację w Szkole Podstawowej Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu. Tam też uczęszczała do Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego, ale tylko przez rok, gdyż po pierwszej klasie liceum wyjechała na dwuletnie stypendium do Wielkiej Brytanii do Leweston School w Sherborne.

Szkołę ukończyła w 2009 roku i w październiku rozpoczęła studia na Politechnice Śląskiej na kierunku inżynieria i technologia chemiczna, prowadzonym w języku angielskim. Po obronieniu dyplomu magistra inżyniera w 2014 roku rozpoczęła pracę w zupełnie innej branży - jako stewardessa w liniach lotniczych.

Jako wolontariuszka poświęciła się pomaganiu dzieciom. Organizowała kolonie przy parafiach księży Salwatorianów na Węgrzech i w Rumunii, uczestniczyła w misjach w Zambii.

Na początku stycznia 2017 r. rozpoczęła służbę w placówce misyjnej Sióstr Służebniczek w miejscowości Cochabamba w środkowej Boliwii. Organizowała ochronkę, w której miała opiekować się biednymi dziećmi i sierotami. 24 stycznia 2017 r. zginęła od ciosów nożem podczas napadu na ochronkę.

Helena ma w rodzinnym Libiążu swoją ulicę i jest honorową obywatelką miasta. Za kilka dni przypada 5. rocznica jej śmierci. W niedzielę 23 stycznia w kościele św. Barbary o godz. 18 rozpocznie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Wcześniej będzie okazja do modlitwy przy grobie zamordowanej wolontariuszki. O godz. 19 planowany jest koncert ku pamięci Heleny Kmieć z okazji 10-lecia Wolontariatu Misyjnego Salvator wraz z premierą jego nowego projektu „Kawa z Helen".

Transmisja online z mszy św. oraz koncertu będzie prowadzona w mediach społecznościowych Fundacji im. Heleny Kmieć.