Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

W krainie jurajskich skał i dolinek. Propozycja na niedzielny spacer (ZDJĘCIA)

16.01.2022 09:40 | 0 komentarzy | 5 375 odsłon | Łukasz Dulowski
Śliczny i rzadziej odwiedzany Wąwóz Półrzeczki znajduje się po przeciwnej stronie obleganej Doliny Mnikowskiej.
0
W krainie jurajskich skał i dolinek. Propozycja na niedzielny spacer (ZDJĘCIA)
Skały w Wąwozie Półrzeczki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z Chrzanowa jedziemy przez Grojec, Zalas, Baczyn i docieramy do Mnikowa. Pod wzgórzem Kochanka (295 m n.p.m.), na obszernym placu, zostawiamy samochód. Niebieski szlak prowadzi na lewo - do Doliny Mnikowskiej, a na prawo, razem z czarnym - do Wąwozu Półrzeczki.

Spacer, w zależności od tempa marszu, zajmie godzinę, półtorej. Na początku wąwozu mijamy po prawej Skałę na Łopiankach. Tam też jest zlokalizowana jedna z jaskiń. Wąwóz porasta buczyna.
W środkowej części wąwozu spotykamy okazałe grupy wapiennych ostańców: Księżycową Skałę, Dębowe Skałki, Kanapę.

Gdy przejdziemy prawie cały wąwóz, mamy dwie opcje do wyboru. Możemy wrócić tą samą trasą albo dalej podążać niebieskim szlakiem. Wtedy dotrzemy do autostrady A4. Przed nami pojawią się wieże klasztoru kamedułów na krakowskich Bielanach. Następnie asfaltową drogą dojdziemy do pierwszych zabudowań Mnikowa i dalej do parkingu pod wzgórzem Kochanka.


***
Możemy też wybrać jeszcze inną, bardzo ciekawą trasę. Wtedy na początku Wąwozu Półrzeczki odbijamy w lewo, trzymając się czarnego szlaku. Ten wariant prześledzicie na zdjęciach w galerii oraz na publikowanej mapce (znajduje się przy parkingu, obok wejścia do Doliny Mnikowskiej).

Po ok. 20 minutach, maszerując wzgórzami nad Doliną Sanki, czarny szlak krzyżuje się z czerwonym. Teraz idziemy czerwonym. Doprowadzi nas do polnej dróżki, którą z kolei dotrzemy do asfaltowej drogi (do Chrosnej) w pobliżu autostrady A4. Wydeptaną ścieżką równoległą do A4, wzdłuż siatki ogrodzeniowej, dojdziemy do górnej części Wąwozu Półrzeczki. Przechodząc cały wąwóz, wracamy do parkingu przy Dolinie Mnikowskiej.