Szachiści z ziemi chrzanowskiej grają w turnieju z udziałem mistrza świata Magnusa Carlsena (WIDEO)

30.12.2021 13:30 | 0 komentarzy | 3 688 odsłony | Marek Oratowski
Kilkoro szachistów z powiatu chrzanowskiego uczestniczy w Warszawie w Mistrzostwach Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. To najsilniej obsadzony turniej w historii polskich szachów.
0
Przy szachownicy Weronika Zabrzańska, fot. Facebook

Na starcie stanęło ponad 250 zawodników i zawodniczek, głównie zagranicznych, w większości arcymistrzów i arcymistrzyń. W stolicy swoje decydujące partie rozgrywają m.in. aktualny 8-krotny mistrz świata Magnus Carlsen z Norwegii oraz najlepszy młody polski szachista, zdobywca Pucharu Świata Jan Krzysztof Duda.

W tym doborowym towarzystwie nie zabrakło szachistów z ziemi chrzanowskiej, dla których jest to wielka nobilitacja. Za nami już turniej w szachach szybkich. Wśród pań najlepsza z lokalnych zawodniczek była 15-letnia Weronika Zabrzańska z UKS Hetman Koronny Trzebinia (siódma w rankingu polskich zawodniczek do lat 20). Z dorobkiem 5 punktów w 11 partiach zajęła 70. lokatę. Libiążanka Martyna Wikar z LKS Czarna mająca na koncie 4,5 punktu zajęła 74. lokatę. 19-letnia Honorata Kucharska z MKSZ Rybnik (była zawodniczka UKS przy SP 8 Chrzanów) mająca cztery „oczka" była 85., a Emilia Dyląg z Trzebini (3,5 punktu) reprezntująca KKSz Kraków została sklasyfikowana na 95. miejscu.

Mistrzynią świata została utytułowana Rosjanka Aleksandra Kosteniuk. Na starcie stanęły 102 zawodniczki.

Turniej panów zakończył się niespodziewanie. Nodirbek Abdusattorow sprawił ogromną niespodziankę w Warszawie i wywalczył tytuł mistrza świata w szachach szybkich. W finale 17-letni Uzbek pokonał po dogrywce Rosjanina Jana Niepomniaszczego. Na najniższym stopniu podium rywalizację zakończył obrońca tytułu Norweg Magnus Carlsen. Jan-Krzysztof Duda był piąty.

Na 165. miejscu w gronie sklasyfikowanych znalazł się arcymistrz z Chrzanowa Daniel Sadzikowski reprezentujący barwy KSz Hetman Katowice. W 13 rundach zdobył cztery punkty. Obecnie nasi szachiści rywalizują w turnieju mistrzowskim w szachach błyskawicznych.

Obejrzyjcie i posłuchajcie, co po zakończeniu turnieju w szachach szybkich powiedziała Weronika Zabrzańska.