Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Zbiorniki na gaz: Do czego służą? Z czego są zrobione? O czym należy pamiętać podczas montażu?

17.12.2021 01:32 | 0 komentarzy | 2 355 odsłony | red

Materiał promocyjny

Domowe instalacje gazowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów, w szczególności właścicieli obiektów mieszkalnych w zabudowie jednorodzinnej wolnostojącej. Odpowiednio duże działki pozwalają bowiem na montaż zbiorników na gaz i korzystanie z opału w postaci wysokoenergetycznego gazu płynnego. Co powinieneś wiedzieć przed wyborem zbiornika do magazynowania gazu?
0
Zbiorniki na gaz: Do czego służą? Z czego są zrobione? O czym należy pamiętać podczas montażu?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na co zwrócić uwagę wybierając zbiornik na gaz?

Zbiorniki na gaz to specjalistyczne pojemniki o wysokiej szczelności służące do przechowywania gazu opałowego – propanu i mieszanki propan-butan. W swojej ofercie producenci zbiorników na gaz posiadają szereg rozwiązań o zróżnicowanych parametrach – pojemności, sposobie montażu, materiale z którego zostały wykonane. Jednak ich wybór nie powinien być przypadkowy. Tylko dobór zbiornika adekwatnie do specyfiki eksploatowanej instalacji gwarantuje jej wydajną, sprawną, a co najważniejsze bezpieczną pracę.

Pojemność to podstawowy parametr, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze zbiornika. Im będzie on większy, tym rzadziej będziemy musieli korzystać z usług dostawy gazu. Dodatkową zaletą dużego zbiornika jest możliwość skupowania i magazynowania opału poza sezonem grzewczym, kiedy gaz płynny jest tańszy.

Sposób montażu to drugi niezwykle ważny parametr, który należy rozważyć – preferencyjnie już na etapie projektowania gazowej instalacji grzewczej. Zbiorniki na gaz płynny są przeznaczone do montażu na ziemi i pod nią. W przypadku propanu wybór zbiornika naziemnego lub podziemnego nie ma większego znaczenia – gaz charakteryzuje się dużą wytrzymałość na niskie temperatury, w związku z czym może być magazynowany na powietrzu. W przypadku mieszanki propan-butan obowiązkowym jest wybór zbiornika do montażu pod ziemią. Co ważne, w obu przypadkach zbiorniki na gaz instalowane są na płycie fundamentowej i uziemione.

Gdzie można zainstalować zbiornik naziemny?

Część inwestorów rezygnuje ze zbiornika naziemnego ze względu na estetykę działki, inni z powodu jej ograniczonego areału. Tam, gdzie możemy sobie pozwolić na instalację zbiornika naziemnego z pewnością warto skorzystać z tej alternatywy. Montaż zbiorników tego typu jest znacznie tańszy niż montaż zbiorników podziemnych, a ich obsługa serwisowa zacznie prostsza.

Decydując się na montaż naziemny musimy przestrzegać rygorystycznych wytycznych dotyczących odległości zbiornika od poszczególnych komponentów otoczenia:

  • 3 m od nieruchomości (domu mieszkalnego, budynku magazynowego lub produkcyjnego),
  • 1,5 m od granicy sąsiedniej działki,
  • 5 m od rowów, studzienek i wpustów kanalizacyjnych,
  • 3 m od drzew i krzewów.

Ponadto zbiornika naziemnego nie można montować w zagłębieniach terenu, ani w miejscach podmokłych.

Materiał promocyjny