Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Czym różni się karta debetowa od karty kredytowej?

09.12.2021 10:33 | 0 komentarzy | 2 866 odsłony | red

Materiał promocyjny

Karty debetowe to w Polsce najpopularniejszy rodzaj karty płatniczej. Na drugim miejscu plasuje się karta kredytowa. Pod względem wizualnym to praktycznie identyczne produkty, ale czy faktycznie wiemy, jakie są główne różnice pomiędzy nimi?
0
Czym różni się karta debetowa od karty kredytowej?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Cechy wspólne

Obie, karta debetowa i karta kredytowa zaliczane są do kart płatniczych (zastępujących pieniądze papierowe i bilon) co oznacza, że z ich udziałem możemy dokonać transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Dla nas równa się to z tym że możemy wypłacić pieniądze z bankomatu lub zapłacić za zakupy w sklepie stacjonarnym i internetowym.

Podstawowe różnice

Karta kredytowa to swoisty kredyt, jaki otrzymujemy od banku. O wysokości limitu, jakim możemy dysponować na karcie kredytowej, decyduje bank, na podstawie oceny naszej zdolności kredytowej.

Przy karcie debetowej posługujemy się jedynie własnymi środkami, jakie zapewniliśmy wpływami na nasze konto.

Karta kredytowa nie jest powiązana z naszym rachunkiem bankowym, natomiast karta debetowa połączona jest z kontem i przy jej wydaniu, nie jest potrzebne badanie naszej zdolności kredytowej.

Jak wygląda kwestia wpływu kart na zdolność kredytową? Posiadanie karty debetowej nie ma realnego wpływu na zdolność kredytową, karta kredytowa natomiast tę zdolność obniża. To ważna informacja, w szczególności dla osób, które w przyszłości będą chciały starać się np. o kredyt hipoteczny.

Istotną różnicą jest oczywiście termin i koszty spłaty zadłużenia na karcie. Przy użytkowaniu karty kredytowej na spłatę (na ogół bezpłatną) mamy określony czas. Na ogół jest to okres 60 dni od „zaciągnięcia długu”, jeśli przed tym terminem nie uda nam się spłacić zobowiązania, bank rozpoczyna naliczanie odsetek. Jeżeli, okaże się, że z odsetek uzbierała się pokaźna suma, a aktualnie nie posiadamy środków na spłatę, bezpieczniejszą i korzystniejszą finansowo opcją będzie skorzystanie z chwilówki bez bik. Pożyczka ta, umożliwi nam natychmiastową spłatę zadłużenia i rozłożenie jej na raty. Po spłaceniu karty kredytowej warto rozważyć czy jest to produkt, którego zadłużenie jesteśmy w stanie regularnie spłacać i czy nie byłoby rozsądniej z niej całkowicie zrezygnować.

Wady i zalety

Tak jak wszystko, tak i obie karty mają swoje wady i zalety. Warto je poznać, by móc w pełni świadomie z nich korzystać.

Karta kredytowa daje nam dużą elastyczność, posiadamy bowiem środki, które możemy wykorzystać w każdej chwili i praktycznie na dowolny cel. Jedyne co nas powstrzymuje przed jej użyciem, to limit i zdrowy rozsądek.

Natomiast zarazem plusem i minusem karty debetowej, może być ograniczone pole manewru, ze względu na ilość pieniędzy, jaką posiadamy. W tym przypadku nie możemy się zadłużyć, a jedyne ryzyko stanowi możliwość wyczyszczenia do zera swojego rachunku bankowego.

Kolejną dostrzegalną różnicą jest wypłata środków z bankomatu. W przypadku karty debetowej stosując się do wytycznych banku, możemy uniknąć opłat za pobranie gotówki z bankomatu. W przypadku karty kredytowej banki naliczają spore prowizje, których nie sposób uniknąć.

Ostatnim zestawieniem, jakie przedstawimy, są opłaty dodatkowe jakie obie karty generują. W przypadku karty kredytowej są to odsetki, które naliczane są w przypadku braku spłaty zadłużenia w terminie. Natomiast, przy karcie debetowej musimy pogodzić się z miesięcznymi opłatami za posiadanie karty, nawet w przypadku jej nieużywania. W niektórych bankach opłat tych możemy uniknąć, wykonując określoną ilość transakcji bezgotówkowych, ale aby mieć pewność, czy nas to dotyczy, należy zapoznać się z regulaminami naszego banku.

 

Materiał promocyjny