Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

CHRZANÓW-LIBIĄŻ. Znowu zatrzęsła się ziemia

18.01.2011 11:36 | 8 komentarzy | 9 123 odsłon | red
W poniedziałek wieczorem mieszkańcom os. Kąty w Chrzanowie zatrzęsły się domy. Dzień wcześniej drgania ziemi odczuli mieszkańcy Libiąża.
8
CHRZANÓW-LIBIĄŻ. Znowu zatrzęsła się ziemia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W poniedziałek wieczorem mieszkańcom os. Kąty w Chrzanowie zatrzęsły się domy. Dzień wcześniej drgania ziemi odczuli mieszkańcy Libiąża.

- Przed godz. 22 tak zatrzepało budynkiem, że meble w domu się poprzesuwały. Dotychczas mniej więcej raz na tydzień odczuwaliśmy wstrząsy, ale nie były tak silne – mówi Aleksander Perzyński, mieszkaniec chrzanowskich Kątów.

Jak ustaliliśmy, odczuwalny w poniedziałek wstrząs to wynik eksploatacji węgla w kopalni ZG Sobieski w Jaworznie.
- Nie był jednak niebezpieczny – mówi Krystyna Stec z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, rejestrującego ruchy sejsmiczne.

Poważniejszy odczuli mieszkańcy Libiąża, gdy w niedzielę w wyniku eksploatacji węgla w kopalni Piast w Bieruniu wieczorem zatrzęsły się domy.
- Był silny, na szczęście nie spowodował żadnych negatywnych skutków ani na powierzchni, ani pod ziemią. Rejon eksploatacji kopalni jest pod naszym szczególnym nadzorem. Budowa tektoniczna i geologiczna ma tutaj duże znaczenie, a uskoki są dość często spotykane. Drgania mogą być często odczuwalne – mówi Jolanta Talarczyk z Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Nie kryje, że póki istnieć będzie wydobycie węgla, póty ziemia będzie się trzęsła.
- W ciągu roku rejestrujemy ponad 1200 takich zdarzeń, szczególnie silne są one na Śląsku, ale tam mieszkańcy są już do nich przyzwyczajeni. Trzęsienia ziemi odczuwano tam już 200 lat temu – dodaje Krystyna Stec.
(e)