Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Mikołaj przyniósł trzebińskim szkołom 771 300 zł na mikrokontrolery, roboty i gogle

06.12.2021 14:19 | 1 komentarz | 2 617 odsłony | Alicja Molenda
11 gminnych podstawówek otrzyma od 60 tys. do 158 tys. zł na wyposażenie pracowni w innowacyjny sprzęt. Co szkoły mogą sobie za to kupić?
1
Mikołaj przyniósł trzebińskim szkołom 771 300 zł na mikrokontrolery, roboty i gogle
gov.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest "budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów". Dzięki niemu szkoły otrzymają od państwa pieniądze na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród uczniów.

Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Znajduje się na stronie MEiN. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które będą musiały od 1 września 2022 roku mieć wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).

Obecnie w skład wyposażenia podstawowego wchodzą: drukarki 3D z akcesoriami (w tym m.in. z aplikacjami, slicerami, ploterami), mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami, sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, oświetlenie, mikrofony) oraz stacje lutownicze (do mikrokontrolerów). Te elementy od 1 września 2022 roku będą musiały znaleźć się w każdej szkole podstawowej w Polsce, nawet jeśli placówka nie zgłosiła się do "Laboratoriów Przyszłości". Dlatego zgłoszenia do programu są obligatoryjne, by samorządy w przyszłym roku nie musiały z własnej kieszeni pokrywać kosztów obowiązkowego wyposażenia podstawowego.

Lista zawiera m.in. takie pozycje, jak mikrofony oraz oprogramowania do edycji, montażu i tworzenia materiałów wideo, konsolę dźwięku, teleskop, robota edukacyjnego, gogle wirtualnej rzeczywistości, mikroskop. Zaawansowanym technologicznie sprzętem są: maszyna do szycia, piekarnik elektryczny, blender, garnki i patelnie, wiertarka, szlifierka, imadło ślusarskie z kowadłem i wiele innych. Ponadto faktycznie przydatne w podstawówkach tablice ścieralne czy zamykane gabloty i szafki.

Wiele z tych nazw bardziej jednak kojarzy się ze szkołami branżowymi niż z podstawówkami. Na szczęście jednak można wybierać i tak uzbroić szkołę w sprzęt, aby ktoś umiał go obsłużyć i tej obsługi nauczyć dzieci. MEiN zapowiada szkolenia dla nauczycieli.

Projekt jest ogólnopolski. Wkrótce pieniądze na jego realizację przyjmą też inne gminy powiatu chrzanowskiego.

 

Na Laboratoria przyszłości rząd rzuca 3 mld zł. Pieniądze są przyznawane w zależności od wielkości szkół:
30 000 złotych - w przypadku szkół do 100 uczniów (jest ich 5168 a uczy się w nich
292 457 uczniów)
60 000 złotych - w przypadku szkół od 101 do 200 uczniów (jest ich 3492 a uczy się
w nich 495 017 uczniów)
70 000 złotych - w przypadku szkół od 201 do 234 uczniów (jest ich 659 a uczy się
w nich 142 467 uczniów)
300 złotych na ucznia - w przypadku szkół od 235 uczniów (jest ich 4678 a uczy się
w nich 2 131 451 uczniów).
Oznacza to, że wszystkie szkoły w Polsce otrzymają co najmniej 300 zł na ucznia. Mniejsze szkoły dostaną dodatkowe wsparcie finansowe odzwierciedlające ich potrzeby, zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Łącznie, z inicjatywy skorzysta ponad 3 miliony uczniów, uczących się w niemal 15 000 szkół.