Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Zapadła decyzja, kiedy zniknie kopcący komin ciepłowni w Libiążu

03.12.2021 14:00 | 0 komentarzy | 4 952 odsłony | Marek Oratowski
W ciepłowni w Libiążu przeprowadzona zostanie modernizacja, po zakończeniu której pozyskiwanie ciepła odbędzie się w bardziej ekologiczny sposób.
0
Zapadła decyzja, kiedy zniknie kopcący komin ciepłowni w Libiążu
Za kilka lat ciepłownia na osiedlu Flagówka będzie znacznie nowocześniejsza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O założeniach projektu samorządowcy usłyszeli podczas prezentacji w Chrzanowie. Prezes Veolii Południe Wojciech Noga mówił o planach odejścia przez spółkę od węgla jako paliwa do 2030 r. Dlatego przeprowadzi inwestycje w Libiążu, Sosnowcu i Łazach. Mają polegać na zainstalowaniu w tamtejszych ciepłowniach silników gazowych, produkujących ciepło i energię elektryczną.

W Libiążu zostanie zamontowany silniki gazowy o mocy 0,99 megawata mocy elektrycznej i 1 megawata mocy cieplnej. W ciepłowni na osiedlu Flagówka działają obecnie cztery kotły węglowe po 2,9 MW, które zostaną wyłączone do 2025 r. Produkuje ona obecnie ponad 72 tys. gigadżuli energii rocznie, zużywając 4,5 tys. ton węgla.

Wiosną przyszłego roku Veolia Południe ogłosi przetarg na wybór wykonawcy, Inwestycja ma kosztować 10 milionów złotych (z tego 5 milionów złotych stanowić będzie dofinansowanie z Funduszy Norweskich). Przyniesie redukcję emisji CO2 o 25 procent.