Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Okazje czy pułapki? Nadchodzi Black Friday a później Cyber Monday

22.11.2021 14:00 | 0 komentarzy | 1 535 odsłona | Tadeusz Jachnicki
Za kilka dni gorączka zakupów sięgnie zenitu. Milowymi krokami zbliża się dzień uznawany na świecie za dzień największych wyprzedaży. Jak ustrzec się oszustwa?
0
Okazje czy pułapki? Nadchodzi Black Friday a później Cyber Monday
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Każdego roku do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafiają skargi dotyczące promocji, wyprzedaży i specjalnych okazji.

W zgłoszeniach najczęściej pojawia się problem żonglowania cenami. Jednym zdaniem sprzedający podnoszą je tuż przed wyprzedażą po to, żeby po ich obniżce rabat wydawał się atrakcyjny. Tego typu działania mogą stanowić naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.
Aby nie dać się nabrać na fikcyjną promocję, warto wcześniej zrobić rozeznanie cenowe artykułów, które chcemy kupić podczas Black Friday.
Wówczas możemy ocenić, czy cena po rabacie jest faktycznie niższa od tej przed przeceną.
Warto też pamiętać, że korzystając z e-sklepów winniśmy sprawdzić wiarygodność sprzedawcy.
Swoją przygodę z nieznaną nam witryną warto rozpocząć od znalezienia na stronie sklepu danych rejestracyjnych przedsiębiorcy, adresu oraz danych do kontaktu. Sprzedawca ma obowiązek je udostępniać.

Przy okazji święta wyprzedaży eksperci UOKiK wspólnie z ECK zapraszają na praktyczne porady podczas specjalnego webinaru - 26 listopada o godz. 10.00.

Black Friday, czyli Czarny piątek to piątek po Dniu Dziękczynienia w USA i początek sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem w Stanach Zjednoczonych. Od początku XXI wieku zwyczaj ten jest propagowany, z powodów komercyjnych, w coraz większej liczbie krajów.
Cyber Monday z kolei to pierwszy poniedziałek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia, który słynie z licznych wyprzedaży i promocji oferowanych przez sklepy internetowe.
Od wielu lat coraz częściej dni wyprzedaży właściwie zlewają się w jedno, a sprzedawcy mówią o Black Week.