Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak być eko na co dzień? 5 podstawowych rad!

18.11.2021 23:52 | 0 komentarzy | 439 odsłon | red

Materiał promocyjny

Bycie eko nie jest tak trudne, jak mogłoby się wielu osobom wydawać. Nawet drobne zmiany nawyków mają znaczenie, jeśli dokona ich wiele osób. Co zatem robić? Mamy dla was kilka pomysłów!
0
Jak być eko na co dzień? 5 podstawowych rad!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie marnuj!

Ogromny wpływ na obciążenie środowiska ma to, jak wiele materiałów się po prostu marnuje. Dotyczy to między innymi żywności, choć nie tylko. Skoro jednak właśnie o jedzeniu mowa, to wyrzucamy go naprawdę sporo.

Według danych Boston Consulting Group w państwach Unii co roku na śmietniku ląduje 88 ton produktów zdatnych do spożycia. To średnio 173 kilogramy na osobę, choć gdyby wyodrębnić z tego zbioru Polskę, okaże się że nasi rodacy rocznie zużywają znacznie więcej. Ile? 247, czyli ponad 20 kilogramów miesięcznie.

Tymczasem nadmiar można przekazywać do lokalnych banków żywności lub po prostu w trakcie zakupów zastanowić się, czy na pewno potrzebujemy aż tyle. W rezultacie nie tylko będziemy bardziej przyjaźni dla środowiska, ale i dla naszego portfela.

Używaj torb wielorazowych

Skoro mowa o marnowaniu i wyrzucaniu na śmietnik – dotyczy to również reklamówek. Nie tylko tych typowo jednorazowych, ale i takich, których wytrzymałość jest mocno ograniczona. Ilość plastiku, jaka przez to trafia na wysypiska jest ogromna, a i produkcja nowych stanowi kolejne obciążenie dla środowiska.

Tymczasem wystarczy przecież w miarę możliwości nosić ze sobą torby materiałowe. Te są produkowane zarówno w wariantach bardzo lekkich, jak i nieco mocniejszych, nadających się do przenoszenia cięższych zakupów.

Oszczędzaj wodę

Dostęp do bieżącej wody jest coraz większym problemem – zarówno ze względu na skalę zanieczyszczeń, jak i zmiany klimatyczne. Choć gospodarstwa domowe nie zużywają jej aż tyle, co przemysł, to jednak każda zmiana ma znaczenie. Dlatego też staraj się nie pozostawiać kurków otwartych w czasie szczotkowania zębów, czy nakładając żel w czasie kąpieli pod prysznicem.

Stawiaj na materiały recyklingowe

Mając wybór pomiędzy podobnymi produktami, staraj się wybierać te, które wykonano z materiałów łatwych w recyklingu lub – jeśli w przypadku danego produktu to niemożliwe – z takich, przy pakowaniu których użyto możliwie mało materiałów nieprzyjaznych.

Wiele rzeczy zazwyczaj pakowanych w folię z powodzeniem może znaleźć się w tekturze i część wytwórców tak robi. Inne w ogóle nie potrzebują opakowania. Z drugiej strony zdarza się, że część sprzedawców foliuje dosłownie każdą sztukę pomimo umieszczenia wszystkiego w zbiorczym woreczku. Pamiętaj jednak, że to Ty decydujesz portfelem, czy takie rozwiązania się opłacają.

Kupuj świadomie

Skoro mowa o głosowaniu portfelem – nie sposób nie wspomnieć o świadomym, przemyślanym robieniu zakupów. To nie tylko wybór opakowań, to również szukanie produktów lokalnych, których transport nie przebiegał przez cały kontynent. To także stawianie na takie produkty, które nie tylko wyprodukowano w sposób bardziej przyjazny dla środowiska, ale też mają znacznie większą żywotność, dzięki czemu nie trzeba ich zbyt szybko wymieniać na nowe.

Gdzie się inspirować?

Przekonuje Cię konieczność zmian, ale brak Ci impulsu, by dokonać pierwszego kroku? Jeśli tak, staraj się śledzić wiadomości ekologiczne, m.in. na portalu Eko360.pl. Znajdziesz tam sporo rad, ale też artykuły, które pozwolą lepiej się orientować w temacie.

Materiał promocyjny