Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

W Jaworznie zadania komunalne przejmuje miasto. Stawia na publiczne usługi

08.11.2021 19:00 | 7 komentarzy | 3 022 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Najpierw system odbioru odpadów, teraz odśnieżanie dróg i utrzymanie zieleni. Jaworzno coraz więcej usług komunalnych realizuje bez udziału firm zewnętrznych. Zajmuje się tym miejska spółka wodociągowa.
7
W Jaworznie zadania komunalne przejmuje miasto. Stawia na publiczne usługi
Na potrzeby nowych zadań zakupiono sprzęt fot. Wodociągi Jaworzno
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od listopada miejska spółka Wodociągi Jaworzno odpowiada za odśnieżanie dróg oraz utrzymanie zieleni. By móc realizować to zadanie, spółka zatrudniła nowych pracowników.

- Została zakończona rekrutacja ponad 40 pracowników do Działu Oczyszczania Miasta. Skompletowany został niezbędny sprzęt: osiem pługo-posypywarek z osprzętem zimowym zasilanych gazem CNG, sześć ciągników z osprzętem do odśnieżania oraz dwa mniejsze ciągniki. Na ukończeniu jest procedura przetargowa na dostawę: ładowarki, zamiatarki chodnikowej i trzech wywrotek oraz remont szatni dla nowych pracowników - wylicza dyrektor Działu Oczyszczania Miasta Wodociągów Jaworzno Zbigniew Krepel.

Jak tłumaczy prezydent Jaworzna Paweł Silbert, decyzja o przejęciu przez miasto wykonywania kolejnych usług komunalnych spowodowana jest walką o lepszą jakość i cenę.

- Okazuje się, że wolny rynek nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, a zlecanie usług na zewnątrz może skutkować tworzeniem się monopoli, które niebotycznie windują ceny - tłumaczy Paweł Silbert.

Dlaczego Jaworzno podjęło taką decyzję? Jak rozdzieliło zadania wśród komunalnych jednostek? O tym czytaj w aktualnym 44. numerze „Przełomu"