Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Masz starszy telewizor, a korzystasz z telewizji naziemnej? Będziesz musiał go wymienić

12.10.2021 16:00 | 4 komentarze | 3 073 odsłony | Tadeusz Jachnicki
Od 1 lipca 2022 r. odbiorcy telewizji naziemnej będą korzystać z nowego standardu nadawania sygnału. Część Polaków będzie musiała wymienić telewizor lub kupić nowy tuner. UOKiK apeluje o wsparcie osób starszych.
4
Masz starszy telewizor, a korzystasz z telewizji naziemnej? Będziesz musiał go wymienić
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Od 1 lipca 2022 roku odbiorcy telewizji naziemnej będą korzystać z nowego standardu nadawania sygnału - DVB-T2/HEVC.

Większość telewizorów wyprodukowanych w ostatnich latach jest dwusystemowa, czyli wyposażona w możliwość odbioru obecnego systemu - DVB-T jak i nowego - DVB-T2. Telewizor zgodny ze standardami DVB-T2 może jednak wymagać zmiany ustawień.

W przypadku gdy odbiornik nie spełnia wymogów DVB-T2, konieczny będzie zakup specjalnej przystawki „set-top-box" tzw. tunera zgodnego z wprowadzanymi standardami lub po prostu wymiana telewizora na model z nowoczesnym, wbudowanym tunerem.

Jeśli masz wątpliwości czy twój telewizor odpowiada na potrzeby nowych standardów, sprawdź jego parametry w instrukcji obsługi, w wyszukiwarce internetowej lub bezpośrednio u producenta.

- Nadchodząca zmiana w sposobie nadawania telewizji naziemnej jest dużym skokiem technologicznym o charakterze globalnym. Konsumenci powinni przygotować się na nadchodzące zmiany - warto już teraz sprawdzić model telewizora pod kątem spełniania standardów systemu DVB-T2. Nie zapominajmy o seniorach, którzy mogą w tym zakresie potrzebować wsparcia najbliższych - mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.