Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Urzędnicy zapewniają, ze nie będą wypytywali sąsiadów o to co robimy

08.10.2021 14:00 | 2 komentarze | 3 918 odsłony | Tadeusz Jachnicki
Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie mógł uzyskać dodatkowe dane na nasz temat. Jak wyjaśnia, nie będzie mógł jednak wystąpić o nie do operatora sieci komórkowej ani banku.
2
Urzędnicy zapewniają, ze nie będą wypytywali sąsiadów o to co robimy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowe przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie dają takich uprawnień ZUS.

- W ustawie doprecyzowane zostały kwestie dotyczące przekazywania informacji do ZUS. Od 1 stycznia 2022 r. będziemy mogli uzyskać dane i informacje od ubezpieczonych i płatników składek w zakresie, który jest niezbędny do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru i wypłaty. Obecnie brak pełnej informacji i dokumentacji od płatników składek lub ubezpieczonych utrudnia ustalanie prawa do zasiłków, terminową wypłatę i ich weryfikację. Zdarzały się sytuacje, że płatnicy składek lub ubezpieczeni, powołując się na brak podstawy prawnej do udostępnienia danych, odmawiali przekazywania informacji lub dokumentów - mówi Anna Szaniawska z małopolskiego ZUS.

Jak zapewnia, nowy przepis będzie skutecznym narzędziem, które pomoże uzyskać od płatników i ubezpieczonych dane niezbędne do przyznania i wypłaty świadczeń bądź ich weryfikacji.

Chodzi na przykład o sytuację, kiedy ubezpieczony zatrudniony w dwóch firmach jest na zwolnieniu lekarskim. ZUS będzie mógł sprawdzić, czy ta osoba korzystając ze zwolnienia lekarskiego u jednego pracodawcy, nie pracowała w tym czasie u drugiego pracodawcy.

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przekonują też, że w trakcie kontroli nie będą prosili sąsiadów osób, które są na zwolnieniu lekarskim, o informacje na ich temat.