Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Ile kosztuje wdrożenie systemu ERP? Te kwestie determinują wycenę końcową!

09.09.2021 15:39 | 0 komentarzy | 672 odsłony | red

Materiał promocyjny

Systemy ERP stanowią obecnie jedne z najważniejszych narzędzi informatycznych wykorzystywanych przez różnego typu przedsiębiorstwa na całym świecie. Wbrew obiegowej opinii sprawdzają się nie tylko w przypadku największych podmiotów. Coraz częściej ich zalety dostrzegają również właściciele i kadry w małych i średnich firmach. Nie brakuje też takich wdrożeń w sektorze mikroprzedsiębiorstw. Jednym z czynników decydujących o implementacji jest oczywiście cena. Warto dowiedzieć się, co ma na nią wpływ.
0
Ile kosztuje wdrożenie systemu ERP? Te kwestie determinują wycenę końcową!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

ERP - co to jest?

Systemy ERP (ang. Enterprise Resource Planning, zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa) odpowiadają za kompleksowe zarządzanie wszystkimi zasobami i procesami zachodzącymi w organizacji. Pod tym względem różnią się w oczywisty sposób od rozwiązań wyspowych, które zwykle ograniczają się do ściśle określonej kategorii zadań.

-System ERP zapewnia optymalizację pracy we wszystkich działach przedsiębiorstwa. To z kolei wpływa na wyższą efektywność i komfort. Wbrew wielu opiniom nie są one adresowane jedynie do największych organizacji, które realizują sporo zadań w tym samym czasie. Dobrze dobrany system sprawdzi się w każdej firmie. Coraz częściej korzystają z nich również mniejsze podmioty - mówi Piotr Bargieł, specjalista z firmy Kotrak, która zajmuje się wdrażaniem systemów ERP.

System ERP - znaczenie dla współczesnego biznesu

Wysoka efektywność przedsiębiorstw w dużej mierze wynika właśnie z zastosowania nowoczesnych rozwiązań informatycznych, w tym przede wszystkim systemów ERP. Poszczególne obszary funkcjonowania firmy są podzielone na konkretne moduły, te jednak współdziałają w ramach jednego organizmu, a centralizacja danych gwarantuje odpowiedni przepływ informacji i znacząco usprawnia procesy.

Można także wykorzystywać zaawansowane moduły odnoszące się m.in. do zarządzania magazynem (systemy WMS - Warehouse Management System) czy działem produkcji (Systemy MES - Manufacturing Execution System). Pewnego rodzaju standardem jest również wykorzystanie narzędzi usprawniających sprzedaż i utrzymanie właściwych relacji z klientami (systemy CRM - Customer Relationship Management)

Ile kosztuje wdrożenie systemu ERP?

Ostateczne koszty wdrożenia systemu ERP zależą od wielu czynników. Oferta jest przy tym bardzo zróżnicowana. Najpopularniejsze systemy ERP występują również w formie subskrypcyjnej, w której użytkownik opłaca miesięczny abonament w zamian za korzystanie z narzędzia.

Tego typu uniwersalne rozwiązania pozwalają na osiągnięcie sporych oszczędności, jednak nie zawsze udaje się je dopasować do potrzeb i struktury konkretnego podmiotu. Zdecydowanie droższe będzie natomiast stworzenie dedykowanego systemu ERP, tworzonego od podstaw z myślą o konkretnej firmie. Gwarantuje to jednak najwyższą efektywność.

Ostateczna cena zależy także od liczby i stopnia zaawansowania wykorzystywanych modułów. Doświadczony dostawca będzie w stanie dostosować rozwiązania do realnych potrzeb i możliwości finansowych odbiorcy.

Na systemie ERP nie warto oszczędzać

Przede wszystkim należy spojrzeć na system ERP jak na znakomitą inwestycję, która charakteryzuje się wysoką stopą zwrotu. Przedsiębiorcy szybko zaczynają dostrzegać możliwości, jakie oferuje oprogramowanie, a dostęp do dodatkowych funkcji sprawi, że odkryją zupełnie nowe perspektywy biznesowe.

Warto pomyśleć również o rozbudowaniu systemu ERP o moduł Business Intelligence, który usprawni pozyskiwanie i przetwarzanie danych gromadzonych przez oprogramowanie i urządzenia. Pozwoli to na podejmowanie zdecydowanie lepszych decyzji i kształtowanie skutecznej strategii działania.

 

 

 


Materiał promocyjny