Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Zielona pętla Chrzanowa. Propozycja rowerowej wycieczki

02.08.2021 13:39 | 1 komentarz | 2 858 odsłony | Marek Oratowski
Trasa bardzo urozmaicona i ciekawa. Prowadzi przez płaskie oraz pagórkowate tereny. Część po asfalcie, ale większość szlaku została poprowadzona drogami gruntowymi i leśnymi.
1
Zielona pętla Chrzanowa. Propozycja rowerowej wycieczki
Rowerzyści z Libiąża jadą szlakiem w pobliżu kamieniołomu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trasa: Chrzanów - stawy Groble - Zagórcze Duże - Źrebce - Zalew Chechło - Chrzanów
Długość: 31,7 km
Czas przejazdu: 2-3 godziny

Zaczynamy spod MOKSiR-u i ulicami Kusocińskiego oraz Sienkiewicza wyjeżdżamy z centrum Chrzanowa. Skręcamy w lewo w ul. Marchettiego i mijamy cmentarz. Wjeżdżamy na ścieżkę rowerową, na której końcu przecinamy ul. Balińską. I tutaj pierwsze zaskoczenie. Niektórzy rowerzyści odkryją, że istnieje szutrowa droga wzdłuż autostrady A4, prowadząca na osiedle Kąty. Trzeba tam jednak uważać, bo jest sporo nierówności. Tą drogą dojeżdżamy na ulicę Bracką i przecinamy drogę nr 79. Przez osiedle i rondo na ulicy Śląskiej docieramy do skraju lasu. Tam czeka nas leśna droga na Groble. Po drodze wdychamy zapach żywicy, bo wzdłuż trasy leżą wycięte stosy drewna. Na Groblach możemy chwilę przystanąć, obserwując przyrodę. Droga przez las prowadzi do punktu widokowego na odkrywkową kopalnię Dolomit. Gdy przejedziemy pod mostem kolejowym oraz przetniemy drogę wojewódzką, możemy chwilę odsapnąć na ławkach na parkingu leśnym. Gdy dojedziemy lasem do drogi prowadzącej z Żarek do Chrzanowa, skręcamy w prawo i asfaltem docieramy do Zagórcza Dużego. Przed przystankiem skręcamy w lewo i przez most na Chechle kierujemy się na wschód. Dojeżdżamy do ścieżki rowerowej poprowadzonej na wysokości Zagórza i docieramy nią do osiedla Borowiec. Stamtąd dojeżdżamy do drogi wzdłuż Kopalni Żelatowa. Zwłaszcza po deszczu jest pełna kałuż. Docieramy do Źrebiec, potem przecinamy drogę z Chrzanowa do Płazy i jedziemy skrótem przez las. Opcjonalnie na początku ścieżki można skręcić w lewo i odwiedzić Jaskinię Maciejową.
Po przecięciu ul. Krakowskiej podjeżdżamy do Piły Kościeleckiej. Tam mamy punkt widokowy, na którym można przystanąć. Objeżdżamy zalew Chechło i dojeżdżamy do obwodnicy Chrzanowa. Stamtąd docieramy do punktu, gdzie zaczęliśmy kręcenie.
Ciekawe widoki na szlaku gwarantowane. Choć po wycieczce nasz rower najpewniej trzeba będzie umyć... Oznakowanie na szlaku jest naprawdę dobre. Trudno się zgubić.