Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Powstaje książka o profesorach, którzy zdawali maturę w Staszicu

30.07.2021 14:26 | 1 komentarz | 3 011 odsłony | Alicja Molenda
Chrzanowskie I LO przygotowuje kolejną publikację. Tym razem częściowo osadzoną w historii, częściowo we współczesności.
1
Powstaje książka o profesorach, którzy zdawali maturę w Staszicu
I LO im. Stanisława Staszica w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Wśród wielu zrealizowanych już pomysłów mających na celu ocalić od zapomnienia szkolną społeczność, a także pokazać światu jej osiągnięcia, jest najnowszy, czyli "Przyczynek do nauki polskiej - absolwenci gimnazjum i liceum im. Stanisława Staszica". Kolejna książka - po monografii liceum, wydanej na stulecie, i tajnym nauczaniu.
- To kontynuacja naszych monograficznych publikacji. Chcemy zachować ich format i konwencję graficzną, żeby składały się w pewną całość. Tym razem skupiamy się na sylwetkach absolwentów naszej szkoły, którzy zostali profesorami wyższych uczelni. To ludzie mający na koncie wybitne osiągnięcia naukowe i dydaktyczne, często w bardzo rzadkich dziedzinach.  Chcemy te sylwetki przybliżyć lokalnej społeczności i oczywiście się nimi pochwalić - wyjaśnia dr Bożena Bierca, dyrektor liceum.
Pomysł jest śmiały i pionierski. A to dlatego, że nie ma żadnego jednego i pewnego źródła wiedzy na temat zawodowych losów absolwentów szkoły. Niemniej jednak udało się już zgromadzić kilkadziesiąt nazwisk profesorów-absolwentów Staszica z okresu od początku XX wieku i wiedzę na temat ich osiągnięć naukowych. Pewne jest jedno, że to niepełna wiedza o wybitnych naukowcach, którzy maturę zdawali w Chrzanowie w XX wieku.
- Dlatego bardzo prosimy o takie informacje, ewentualnie kontakt do naszych absolwentów - profesorów w kraju i na świecie. Nie chcielibyśmy nikogo pominąć - mówi dyrektor Bierca.
Ciekawostką jest, że wśród zgromadzonych już nazwisk i biografii przeważają na razie osoby, które tytuły profesorskie uzyskały w dziedzinie nauk biologicznych i technicznych.
Książka ma powstać do końca roku. Będzie skromnym uświetnieniem 110. rocznicy istnienia LO im. St. Staszica. Projekt został dofinansowany przez starostwo powiatowe.
Kontakt do szkoły: tel. 32 623 27 48, mail: liceum1@poczta.fm