Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Pomóżmy pogorzelcom z Nowej Białej. Nie bądźmy obojętni

21.06.2021 17:00 | 5 komentarzy | 4 003 odsłony | Alicja Molenda
W Nowej Białej, miejscowości w woj. małopolskim, w sobotni wieczór wybuchł gigantyczny pożar. Ogień w kilkadziesiąt minut pochłonął ponad 40 budynków. Przeszło 100 osób zostało bez dachu nad głową.
5
Pomóżmy pogorzelcom z Nowej Białej. Nie bądźmy obojętni
Nowa Biała po pożarze Fot. Bartłomiej Jurecki Tygodnik Podhalański
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Mieszkańcy potrzebują pomocy, najbardziej tej finansowej.

Pieniądze można wpłacać bezpośrednio na konto: BOŚ O/NOWY TARG 53 1540 1115 2043 6050 1844 0001, tytuł przelewu: „darowizna dla poszkodowanych w pożarze mieszkańców Nowej Białej"
Można też wesprzeć internetową zrzutkę, którą znajdziecie pod adresem:
zrzutka.pl/duuwaw

Gmina Nowy Targ, na której terenie znajduje się Nowa Biała, uruchomiła infolinię dla osób i firm, które chcą pomóc. Tel. 18 26 32 208, 609 735 701, są czynne w godzinach 7.00 - 18.00. Każdy znajdzie pod tymi
numerami informację, jaka pomoc aktualnie jest potrzebna, jak jej udzielić.

Na stronie https://ugnowytarg.pl/node/7415 znajduje się też formularz, dla wszystkich, którzy chcą pomóc. Po jego wypełnieniu z każdym skontaktuje się pracownik urzędu gminy.

W najbliższą niedzielę zarządzeniem metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego przed wszystkimi kościołami zostanie zorganizowana zbiórka na ich rzecz. Zebrane do puszek pieniądze zostaną przekazane za pośrednictwem Wydziału ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie na pokrycie najbardziej naglących wydatków osób dotkniętych pożarem.

Możecie się także przyłączyć do internetowej zrzutki, dostępnej tutaj.

 

Pożar w liczbach

Uszkodzonych zostało 25 budynków mieszkalnych, w których mieszkało 27 rodzin (około 110 mieszkańców).

W gaszeniu pożaru uczestniczyły znaczące siły i środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej: 107 zastępów, 400 strażaków i druhów z 9 powiatów.

Poszkodowanych - na szczęście lekko - zostało 9 osób, które zostały przewiezione do szpitali w Zakopanem i Nowym Targu. Aktualnie w szpitalu pozostaje jedna osoba. Dyspozytor medyczny zadysponował 5 karetek, 5 zespołów transportowych oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Na miejscu został utworzony punkt medyczny, w którym pracowała również Zintegrowana Służba Ratownicza z Oświęcimia.

W akcji uczestniczyło około 100 funkcjonariuszy policji, których część zadań polegała na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.

Dla poszkodowanych zostały natychmiast przygotowane miejsca w jednym z pensjonatów, gdzie mogli skorzystać z noclegów wszyscy jednak skorzystali ze schronień udostępnionych przez znajomych i bliskich.

Na miejscu uruchomiono także mobilny punkt PZU.

Poszkodowanym zapewniono również pomoc psychologiczną.