Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Z paszportem covidowym na wakacje zagraniczne

18.05.2021 22:06 | 10 komentarzy | 6 196 odsłon | Alicja Molenda
20 maja ma się rozpocząć w Polsce testowanie tzw. paszportów covidowych. Oznacza to podłączenie się naszego kraju do systemu, który obecnie jest testowany przez Komisję Europejską.
10
Z paszportem covidowym na wakacje zagraniczne
Na wakacje zagranicą na razie nie wystarczy zwykły paszport. Konieczny może się też okazać paszport covidowy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ten bezpłatny dokument ma być cyfrowym i papierowym świadectwem o szczepieniu przeciw COVID-19, przebyciu choroby lub o negatywnym wyniku testu na obecność wirusa. Paszport covidowy ma umożliwić swobodne podróżowanie po krajach Unii Europejskiej. UE planuje jego wprowadzenie 21 czerwca.

Papierowy certyfikat z pieczątką będzie można będzie otrzymać na wniosek. Elektroniczny,, zabezpieczony podpisem elektronicznym, ściągnąć np. na telefon.

Dokument ma zawierać kod QR z potwierdzeniem jego autentyczności oraz z zaszyfrowanymi danymi o tym, że jego posiadacz został zaszczepiony certyfikowaną przez Europejską Agencję Leków szczepionką, jak również o tym, że jest on ozdrowieńcem albo ma negatywny wynik testu. Trwają dyskusje, który rodzaj testu będzie akceptowany - test PCR, czy bardziej dostępny test antygenowy.

Według ustaleń Parlamentu Europejskiego, tzw. paszport covidowy nie będzie służyć jako dokument podróży, ale ma być dodatkowym, respektowanym we wszystkich krajach Wspólnoty certyfikatem ułatwiającym podróżowanie.

Oznacza to, że jego posiadacze będą zwolnieni np. z konieczności przejścia kwarantanny, robienia dodatkowych testów, czy samoizolacji. Jeśli któreś z państw UE będzie mimo tego domagało się dodatkowych procedur wobec posiadaczy dokumentu, będzie musiało powiadomić Komisję Europejską i członków Wspólnoty, a także szczegółowo uzasadnić taką decyzję.

Wszystko to wciąż jest w fazie projektu.

Jak będzie z uznawaniem tego dokumentu poza UE? Na te decyzje musimy jeszcze poczekać. Na razie osoby planujące wakacje za granicą muszą uważnie śledzić decyzje dotyczące turystów w każdym państwie z osobna.

Np. planując wycieczkę do Turcji do 1 czerwca trzeba się liczyć z koniecznością wykonania testu PCR na 72 godziny przed wylotem.