Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Burmistrz Trzebini jak minister Emilewicz. Przemawiał z ambony: Wszyscy możemy być święci (WIDEO)

17.05.2021 08:15 | 19 komentarzy | 6 131 odsłon | Agnieszka Filipowicz
Burmistrz Trzebini, niczym była minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, zabrał głos z ambony. Jarosław Okoczuk wystąpił w roli kaznodziei w sobotę 15 maja podczas czuwań fatimskich w bazylice w Trzebini.
19
Burmistrz Trzebini jak minister Emilewicz. Przemawiał z ambony: Wszyscy możemy być święci (WIDEO)
Jarosław Okoczuk przemawia z ambony
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Okazją była beatyfikacja ojca Franciszka Marii od Krzyża Jordana. To założyciel zakonu salwatorianów i salwatorianek. Trzebinia słynie z nabożeństw fatimskich, a gospodarzami kultu są właśnie salwatorianie.

- Od 71 lat w tym Domu Bożym odbywają się czuwania fatimskie. Jako burmistrz i państwo wszyscy, również wyrażacie tę radość i satysfakcję, że właśnie to szczęście, ten ogromny dar od Boga, spotkał nas. Spotkał to miasto, spotkał tę gminę, spotkał jakże wspaniałych jej mieszkańców - przemawiał w podniosłym tonie Jarosław Okoczuk.

Dziękował też posługującym w Trzebini braciom salwatorianom.
- Nie wyobrażam sobie, by dzisiaj nasza gmina nie miała tej niepowtarzalnej okazji zgłębiania swojej wiary, jak i również chęci dalszego zgłębiania tajemnic fatimskich bez salwatorianów - stwierdził burmistrz.

To nie było jego pierwsze przemówienie wygłoszone w bazylice. W ubiegłym roku TV Trwam nagrała, jak burmistrz z ambony odczytuje list gratulacyjny prezydenta Andrzeja Dudy dla biskupa Karola Kulczyckiego podczas jego święceń w trzebińskiej bazylice. Jarosław Okoczuk nie ukrywa swej religijności i ma do tego prawo. Jednak niektórzy mieszkańcy zastanawiają się, czy ambona to właściwe miejsce dla wystąpień polityków bądź samorządowców, dzierżących stery władzy świeckiej.

„Należy pamiętać, że osoba świecka nie może przekazywać jakichś informacji lub nawet świadectwa w miejscu homilii; należy zasadniczo uczynić to poza celebracją Mszy św. Jeśli zajdzie poważna przyczyna, można to uczynić w czasie Mszy Świętej, ale jedynie po odmówieniu przez kapłana modlitwy po komunii. Praktyka taka nie może stać się zwyczajem, ani powodem opuszczenia homilii. Jeśli jednak przewiduje się przemówienie osób świeckich podczas Mszy Świętej, mogą to one zrobić tylko poza prezbiterium, a nigdy z ambony" - czytamy we „Wskazaniach Konferencji Episkopatu Polski dotyczących homilii mszalnej".
Zostały one opublikowane po wystąpieniu z ambony europosła Ryszarda Czarneckiego dwa lata temu. Kontrowersje wzbudziło też przemówienie w 2020 roku z ambony na Jasnej Górze Jadwigi Emilewicz, ówczesnej minister rozwoju i wicepremiera.

A Wy co o tym sądzicie?