Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

6 sposobów na zwiększenie trwałości akumulatora samochodowego

11.05.2021 13:15 | 0 komentarzy | 2 049 odsłony | red

Materiał promocyjny

Akumulator samochodowy jest źródłem energii elektrycznej niezbędnej do uruchomienia silnika. Ponadto zasila on różne podzespoły w momencie, kiedy jednostka napędowa nie pracuje, mowa tu np. o alarmie, centralnym zamku czy elektronicznym sterowaniu szyb. Rozładowany akumulator może być źródłem wielu problemów, dlatego warto znać sposoby na zwiększenie jego trwałości. Opisujemy je poniżej.
0
6 sposobów na zwiększenie trwałości akumulatora samochodowego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czyszczenie klem
Klemy to przykręcane za pomocą śruby zaciski, które umożliwiają podłączenie do akumulatora kabli zasilających. Są one narażone na ciągłe osiadanie kurzu, oparów elektrolitu, a także innych substancji chemicznych. Z tego względu klemy powinno się regularnie czyścić, przynajmniej raz na trzy miesiące. Co istotne, nie jest to trudne, w tym celu wykorzystuje się papier ścierny lub specjalną szczotkę. Systematyczne czyszczenie zacisków zmniejsza ryzyko zwarcia i zapewnia prawidłowy przepływ prądu.

Kontrolowanie ilości elektrolitu
W przypadku akumulatorów starszego typu konieczne jest kontrolowanie i samodzielne uzupełnianie poziomu elektrolitu. Jednak nie należy tego robić do maksimum przed naładowaniem akumulatora, bo podczas ładowania ilość płynu się zwiększy. Bardzo ważne jest to, aby podczas wlewania elektrolitu zachować ostrożność. Zwykle do znajdującego się w środku kwasu siarkowego dolewa się wody dejonizowanej lub destylowanej. Nie może to być zwykła, butelkowana woda mineralna, ponieważ znajdujące się w niej zanieczyszczenia mogą przyczynić się do rozładowania akumulatora.

Pokonywanie dłuższych dystansów
Nawet jeśli jeździmy samochodem stosunkowo często, ale pokonujemy krótki dystans, może dojść do obniżenia wartości prądu rozruchowego i zmniejszenia pojemności akumulatora. Nie jest to bardzo zauważalne w ciepłe, letnie dni, jednak gdy temperatura spadnie poniżej 0 st. C, prawdopodobnie zaczniemy mieć problemy z szybkim rozruchem auta. Z tego względu zimą powinniśmy jeździć samochodem jak najczęściej i pokonywać długie dystanse. Przynajmniej raz w tygodniu warto wybrać się na dłuższą przejażdżkę i przejechać minimum kilkanaście kilometrów, aby akumulator mógł się naładować.

Unikanie całkowitego rozładowania
Aby przedłużyć trwałość zamontowanego pod maską samochodu akumulatora, należy unikać jego całkowitego rozładowania. W ten sposób zapobiegamy zasiarczeniu ogniw. Jeśli już dojdzie do pełnego rozładowania, ale szybko to zauważyliśmy, możemy sięgnąć po prostownik (najlepiej sprawdzi się taki z mikroprocesorem). Nie powinniśmy zostawiać akumulatora w samochodzie, którym nie będziemy jeździć przez dłuższy czas, w szczególności zimą. Może wtedy dojść do zamarznięcia elektrolitu, a w dalszej konsekwencji rozerwania obudowy, co doprowadzi do poważnych uszkodzeń elementów znajdujących się pod maską.

Ograniczenie wykorzystania odbiorników prądu w aucie
To, w jaki sposób eksploatowany jest samochód, ma duży wpływ na trwałość akumulatora. Istotne jest więc ograniczenie wykorzystania odbiorników prądu w aucie. Oczywiście nie musimy całkowicie rezygnować np. ze słuchania radia czy używania nawigacji, ale warto zachować przy tym zdrowy rozsądek. Dla przykładu: Podczas jazdy z bardzo dużą prędkością nie ustawiajmy klimatyzacji na maksimum, czyli na najwyższy poziom obrotów dmuchawy. Mocno obciążymy wtedy akumulator, zwłaszcza jeśli np. dodatkowo włączymy głośną muzykę.

Ostrożna jazda po wyboistej drodze
Jeśli wybieramy się na samochodową przejażdżkę po bardziej wymagającym terenie, powinniśmy zachować ostrożność. Podczas nieuważnej, zbyt szybkiej jazdy po wybojach akumulator jest narażony na wstrząsy. Może to doprowadzić do urwania się płyty ogniw, a tym samym do wewnętrznego zwarcia. Pamiętajmy także o tym, aby parkować auto w odpowiednim miejscu. Zostawienie pojazdu na drodze o bardzo mocnym pochyleniu może być przyczyną wycieku elektrolitu ze względu na złe wypoziomowanie akumulatora.

Kiedy należy pomyśleć o wymianie akumulatora?
Nawet jeśli będziemy stosować się do powyższych wskazówek, po kilku latach akumulator będzie wymagał wymiany na nowy. Trzeba się na to zdecydować w momencie, kiedy rozruch samochodu będzie coraz bardziej kłopotliwy. W upewnieniu się, że nadeszła pora na zakupy, pomoże zmierzenie poziomu i gęstości elektrolitu, a także sprawdzenie napięcia na klemach. Aby nie żałować dokonanego wyboru, powinniśmy sprawdzić, które z dostępnych na rynku produktów są uznawane za najlepsze akumulatory. Pomocne okazują się przy tym dostępne w Internecie rankingi, w razie potrzeby można też poprosić o poradę bardziej doświadczonego kierowcę lub swojego mechanika.

Materiał promocyjny