Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Dziś święto winyli. Słuchacie jeszcze czarnych płyt?

17.04.2021 09:00 | 1 komentarz | 1 201 odsłona | Marek Oratowski
Corocznie Święto Płyty Winylowej obchodzone jest w trzecią sobotę kwietnia. Czarne płyty ku uciesze koneserów muzyki przeżywają ostatnio swój renesans.
1
Dziś święto winyli. Słuchacie jeszcze czarnych płyt?
Najlepiej sprzedającą się płytą w historii był "Thriller" Michaela Jacksona, wydany w 1982 roku w 110 milionach egzemplarzy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Inicjatywa święta narodziła się w roku 2007 w USA dzięki staraniom grupy pasjonatów jako hołd i celebracja winylowego nośnika jako fundamentu kultury muzycznej. Kilka lat potem idea dotarła do Polski. Pierwsza płyta winylowa pojawiła się pod koniec lat 40. minionego wieku. Tworzywo sztuczne - polichlorek winylu - nie powodował szumu i szybkiego zużywania się igieł w gramofonie.

Odtwarzane na gramofonach płyty cieszyły się popularnością do końca lat osiemdziesiątych. W późniejszym czasie zostały wyparte przez płyty kompaktowe. Dziś w dobie plików mp3 widać renesans czarnych płyt.

Dlaczego tak się dzieje? Rockman Zbigniew Hołdys tłumaczył w jednym z wywiadów, że "winyl jest jak stara książka, może się w każdej chwili rozlecieć, bo jest przeżarta przez mole, ale ma w sobie to coś, czego plik nigdy nie będzie miał".

Przyczyną powrotu do winyli jest sentyment do muzyki odtwarzanej z gramofonu, ale również to, że - ku uciesze kolekcjonerów - coraz więcej zespołów wydaje swoje nowe płyty także w wersji winylowej.

A Wy macie jeszcze w domu winyle? Pamiętacie swoje czarne płyty? Które były tymi pierwszymi?