Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Tracimy, gdy trzymamy pieniędze w banku, choć nikt nie pokazuje nam minusa

16.04.2021 14:00 | 40 komentarzy | 2 261 odsłony | Tadeusz Jachnicki
Banki rozważają wprowadzenie ujemnego oprocentowania lokat. Prezes UOKiK mówi, że to wbrew prawu. Bankowcy są innego zdania. Uważnie przyglądają się też sytuacjom w innych państwach, gdzie niektóre banki na taki krok już się zdecydowały.
40
Tracimy, gdy trzymamy pieniędze w banku, choć nikt nie pokazuje nam minusa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co podkreślają niektórzy eksperci, nawet jeśli ujemne oprocentowanie lokat się pojawi, to raczej nie będzie dotyczyło zwykłych klientów indywidualnych.

Warto jednak zwrócić uwagę, że obecnie dostępne na rynku lokaty przynoszą zyski w wysokości 0,5-0,01 proc. w skali roku. To daleko poniżej inflacji. Dodając do tego opłaty za prowadzenie konta czy kartę, więcej wydajemy na trzymanie pieniędzy w banku niż na nich zyskujemy. Ujemne oprocentowanie dodatkowo powiększyłoby tę różnicę.

- Niestety istnieje szansa, że te lokaty bankowe zostaną ujemnie oprocentowane. To tylko moja ocena, bo nie wiemy jak będzie, ale jest spora szansa, że tak może się stać, tym bardziej, że sytuacja pandemiczna się utrzymuje - ocenia Iwona Guzek, pośrednik finansowy z P.H.U. Expert w Chrzanowie.
A jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie?