Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Policja dostała zawiadomienie w sprawie Balatonu. Czy doszło do naruszenia prawa?

09.04.2021 15:30 | 3 komentarze | 2 880 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Czy podczas prac zleconych przez trzebiński urząd w ośrodku Balaton doszło do złamania prawa? Wczoraj na policję wpłynęło zawiadomienie w tej sprawie.
3
Policja dostała zawiadomienie w sprawie Balatonu. Czy doszło do naruszenia prawa?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak dowiedzieliśmy od rzeczniczki prasowej KPP w Chrzanowie Iwony Szelichiewicz, sprawa będzie dopiero badana. Na razie nie wiadomo, czy doszło do wykroczenia. Zawiadomienie złożyła regionalna ochrona środowiska.

Chodzi o prace prowadzone na zlecenie gminy, a dotyczące tzw. zarurowania rowu odwadniającego na terenie ośrodka Balaton.
- Po ulewnych deszczach nie spełniał on bowiem swojej funkcji i nie odbierał wód opadowych. Stąd decyzja o jego zarurowaniu. Na wykonanie tych prac urząd otrzymał pozwolenie wodno-prawne z Wód Polskich, jak i pozwolenie na budowę, wydane przez Starostwo Powiatowe w Chrzanowie - informuje trzebiński magistrat.

W internecie pojawiła się informacja, że mogło dojść do zniszczenia siedlisk płazów na tym kąpielisku.
- Jak napisano w projekcie budowlanym - w zasięgu istniejącej kanalizacji nie występują formy ochrony przyrody tworzone na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Wykonana kanalizacja nie spowoduje zmian w środowisku naturalnym i nie wpłynie negatywnie na warunki przepływu wód, warunki spływu powierzchniowego i stosunki wodne - brzmi argumentacja UM w Trzebini.

Docelowo teren ma zostać wyrównany. Ma to m.in. ułatwić dostęp do przebiegającej w pobliżu sieci kanalizacyjnej, odprowadzającej wody z terenu byłego zbiornika po ZSO Górka.