Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Jak je obchodzić?

01.04.2021 13:30 | 5 komentarzy | 3 000 odsłony | Marek Oratowski
Obchody Wielkiego Czwartku, Piątku i Wigilii Paschalnej to dla katolików najważniejsze wydarzenia w roku liturgicznym. Jaki jest ich przebieg i znaczenie?
5
Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Jak je obchodzić?
Krzyż przy kościele św. Mikołaja w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wielki Czwartek

To dzień upamiętniający Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus zapowiedział swoją śmierć. Przed południem w katedrach zwyczajowo sprawowane są Msze Święte Krzyżma. W ich trakcie święcone są oleje przeznaczone do udzielania sakramentów i odnowione przyrzeczenia kapłańskie.

Wieczorem odprawiana jest msza Wieczerzy Pańskiej. Przed jej rozpoczęciem opróżnia się tabernakulum, w którym przez cały rok przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Odtąd aż do Nocy Zmartwychwstania pozostaje ono puste. Uroczysta msza święta jest dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa.

Podczas liturgii śpiewowi hymnu "Chwała na wysokości Bogu" towarzyszy bicie w dzwony. Zamilkną one aż do Wigilii Paschalnej.

Po mszy Najświętszy Sakrament przenoszony jest procesyjnie do tzw. ciemnicy na pamiątkę uwięzienia Chrystusa. Tam rozpoczyna się adoracja. Dzwony zastąpione są kołatkami, ogołaca się ołtarz z obrusa, świec i ozdób.


Wielki Piątek

To pamiątka dnia, w którym Jezus umarł na krzyżu. Zgodnie z najdawniejszą tradycją nie odprawia się tego dnia Eucharystii.

W godzinach popołudniowych sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej. Między innymi czytany jest opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Po homilii w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu wszystkie swoje stany, braci odłączonych, Żydów, wyznawców innych religii oraz niewierzących.

Potem następuje adoracja krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania jego ramiona i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają "Pójdźmy z pokłonem".

Następnie wierni adorują krzyż. Na koniec następuje procesja do Grobu Pańskiego.

Wielka Sobota

To dzień ciszy i oczekiwania. Tradycją tego dnia jest święcenie pokarmów wielkanocnych: chleba, mięsa, soli i  jajek. Wierni przynoszą je do kościoła w specjalnie udekorowanych koszyczkach.

Wieczorem odprawiana jest Wigilia Paschalna, która należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Nabożeństwo składa się z kilku części, m.in. obrzędu światła, liturgii słowa, odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych oraz procesji.

 

Przeczytaj także:

Księża poświęcą pokarmy przed kościołami