Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Produkty uboczne z elektrowni pójdą do kopalń, na drogi, będą wykorzystywane w budownictwie

12.03.2021 15:00 | 3 komentarze | 1 704 odsłona | Tadeusz Jachnicki
Popioły i żużle powstające w spółce Nowe Jaworzno Grupa Tauron zostały zarejestrowane w Europejskiej Agencji Chemikaliów.
3
Produkty uboczne z elektrowni pójdą do kopalń, na drogi, będą wykorzystywane w budownictwie
Elektrownia w Jaworznie. Zdjęcie Rafał Wielgus (PRZEŁOMowe Kadry)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Jak informują przedstawiciele Tauron, uboczne produkty spalania są w całości wprowadzane na rynek jako surowiec do wykorzystania w wielu gałęziach przemysłu.

Substancje w postaci gipsu, popiołów lotnych oraz żużli wytwarzane w elektrowni zostały zarejestrowane w Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA). Dzięki temu mogą być wprowadzane na rynek Unii Europejskiej jako produkty.

- Popioły, żużle i gips powstające w procesie spalania paliw mogą być wytwarzane jako produkty uboczne do dalszego wykorzystania, a nie jako odpady, co oznacza, że nie ma potrzeby ich składowania. Takie rozwiązanie jest korzystne nie tylko ze względu środowiskowego, ale również ekonomicznego - zapewnia Adam Kampa, prezes zarządu Nowe Jaworzno Grupa Tauron.

Wspomnienie pozostałości mogą być wykorzystywane w górnictwie, budownictwie i drogownictwie w sposób bezpośredni, czyli bez konieczności ich dodatkowego przetworzenia.

Dla przykładu popioły lotne i żużle mogą być stosowane w górniczych technologiach przeciwpożarowych i przeciwwybuchowych oraz do tworzenia mieszanin posadzkowych oraz izolujących. Szersze zastosowanie znajdują w budownictwie i drogownictwie, gdzie używane są jako dodatki do produkcji betonu, cementu, zapraw, spoiw oraz ceramiki budowlanej.

Popioły i żużle stosuje się też do wypełniania pustek poeksploatacyjnych oraz np. stabilizacji gruntów spoistych, doziarniania gruntów niespoistych, czy jako główny składnik spoiw do ulepszania właściwości gruntów.